Článek
Jak velký vliv má Čína v Česku?
Obrovský. Čína má pochopitelně velice dobré vztahy s českým prezidentem a s Hradem. Český prezident a řada českých politiků dovolila Číně a Komunistické straně Číny zřídit si tady jakési ústředí pro Evropskou unii tím, že si sem pozvala finanční skupinu CEFC, která potom zkrachovala. Skupinu, jejíž šéf byl zavřen v Číně a dneska ji přebrala komunistická státní společnost CITIC. Čili Čína tady má opravdu velký vliv.
Proč bychom měli být před Čínou na pozoru?
Já považuji Čínu za nebezpečnou velmoc z několika důvodů. Jednak je to jejich rozpínavost, kdy se chce Komunistická strana Číny vměšovat do zahraničních věcí Číny a omezovat svobody i v jiných zemích než v Číně. Projevuje se to například v akademickém světě, kde čínská komunistická strana infiltrovala mnoho univerzit, včetně těch českých.
Tady už byste mluvil přímo o infiltraci?
Ano, to je infiltrace. To se nedá nazvat jinak než infiltrace. Oni chtějí prosazovat svoje názory, svoje vidění světa, svoji ideologii. A je třeba říct, že se jim to daří, a nejen tedy v České republice, ale k velkým problémům se konečně začínají stavět a začínají si je uvědomovat i Austrálie, Kanada, Velká Británie, Německo, kde jsou tisíce, statisíce čínských studentů, ale řada z nich jsou agenti komunistické strany nebo agenti čínské tajné policie. A jejich úkolem je šířit ideologii Komunistické strany Číny a jakýmsi způsobem potírat akademickou svobodu.
Právě na Karlově univerzitě se učil předmět Hedvábná stezka, nicméně ta kauza vyšla najevo a vypadá to, že se nějakým způsobem bude řešit. Probudilo se podle vás v tomto i Česko?
České zpravodajské služby o tom varují už několik let. Dělají opravdu tu práci skvěle a český prezident je uráží prakticky na regulérní bázi a nazývá je „čučkaři“. O tom se ví a já si myslím, že kdyby tady byla jakási spolupráce, kdyby Karlova univerzita byla opravdu nezávislou institucí, jak se tváří, tak k tomu nedošlo.
Podle vás není Karlova univerzita nezávislou institucí?
Podívejte se na to, co se tam děje. Nehovořím o všem katedrách, nehovořím o všech školách, ale prostě já si myslím, že rektor Zima a jeho partička jsou zkorumpovaní lidé, kteří nedělají dobré jméno českému vzdělávacímu systému a Karlově univerzitě zejména.
A ty důkazy berete jen na základě této aféry, kde nejlepší studenti měli jet do Číny?
To stačí. Ale to je přesně to, před čím bych varoval. Před čím naše zpravodajské služby varovaly. Tak se chová Čína ve světě, kde prosazuje svoje zájmy.
Když dodám, že ten předmět nebyl povinný, studenti i přiznali, že se tam přihlásili sami, tak lze to brát jako propagandu, infiltraci?
Ano. To financovala Čína, v Číně to nefinancovala nějaká soukromá společnost, to financovala Komunistická strana Číny. A Česká republika není jediná země, kde se tohle děje, oni tímto způsobem prosazují zájmy, prosazují svoji ideologii, prosazují svůj pohled na svět. Je to po jednom studentovi, potom, kdyby se tohle nestalo, kdyby nebyli načapáni, že to zaplatila Komunistická strana Číny, tak možná, že podobné programy probíhají i na jiných univerzitách. Na univerzitě v Olomouci je konfuciánský institut, který se dneska ruší, a tento institut ruší univerzity po celém světě, protože také zjistily, že to je také infiltrační skupina Komunistické strany Číny, která prosazuje své zájmy a prosazuje své lobby.
Kellner bude zneužívat média pro propagaci svých zájmů
V tom světle, co říkáte, tak další novinkou, která se objevila tentokrát na mediálním trhu, je propojení Číny a České republiky tím, že Petr Kellner, který přes svoji společnost PPF prostřednictvím firmy Home Credit poskytuje v Číně své spotřebitelské úvěry, se rozhodl koupit mediální společnost CME, pod kterou patří TV Nova. Co to podle vás jako novináře znamená? Jste znepokojen?
Jsem znepokojen. Myslím, že vlastnictví médií v rukou jednotlivců, jako je pan Kellner nebo pan Babiš, je nebezpečné, protože si z toho udělají pochopitelně svoji hlásnou troubu. Budou tam razit svoje názory, pan Kellner má naprosto odlišné názory na Čínu než řada občanů nebo politiků této země, má podobné názory jako prezident Zeman. A myslím, že oni ji (Novu, pozn. red.) zneužijí tak, jak premiér Babiš zneužívá médií, která vlastní k propagaci vlastních zájmů. Tak pan Kellner bude zneužívat média pro propagaci svých vlastních zájmů.
A není potřeba tady ještě s tím odsouzením počkat, jak to skutečně dopadne?
Já to neodsuzuji, vy jste se mě ptala na názor a já říkám, co si myslím, že se stane.
Rozumím. Ale skupina PPF vydala prohlášení, že jim o nějaký mediální vliv nejde, že pouze rozšiřují své portfolio, tak jestli jim v tomto věříte, nebo to berete, že je to prohlášení, které mělo nějakým způsobem uklidnit situaci?
Skupina PPF také tvrdí, že nedělá v Číně lichvu, že v Číně dělá normální byznys, což není pravda. Já jsem nedávno viděl v DVTV rozhovor s panem Mlynářem, mluvčím PPF, a on tam několikrát otevřeně lhal, takže já prostě nevěřím tomu, co říkají. Pochopitelně nejsou jediní, hodně těchto korporací lže a já si nedělám žádné iluze. Ale máte pravdu, je třeba si počkat, jak se ta situace vyvine, a to se neobjeví za týden, to se objeví za rok, za dva, za tři.
Sledujete, jak třeba televize Nova v tuto chvíli informuje o skupině PPF?
Vůbec, omlouvám se, já nesleduji ani Novu, ani Primu. Já se občas dívám na Českou televizi, občas na Seznam.
Tak třeba právě v rámci této koupě budete nějakým způsobem sledovat, jak vypadá zpravodajství na televizi Nova? Dávat si pozor, jestli se to neláme tak, že se tam Čína bude objevovat v pozitivnějším světle?
Já nejsem politolog, já nejsem politik, já nejsem sinolog.
Myslím z vašeho pohledu jako novináře.
Jsem možná sobec, mě to moc nezajímá. Já se opravdu zajímám o skutečné zprávy a ty já nacházím v České republice pouze na některých kanálech. Já sleduji BBC, CNN, čtu The Guardian, The Times, ale mě prostě tyto zprávy nezajímají. Ať si dělají, co chtějí.
Jak potom poznáte, že tam může být vliv skupiny PPF, když ty zprávy nesledujete? Jak to potom budete dovozovat?
Jenom se to někde objeví. Já nemusím sledovat dennodenně zprávy, abych věděl, že se někde něco děje. Já jsem úplně změnil způsob, jakým získávám zpravodajství, mám kustomizovaný Twitter, a když se něco kontroverzního objeví nebo když se prostě objeví nějaká zajímavost, tak se mi to objeví na Twitteru a já se na to potom podívám, ale nebudu sedět každý večer a dívat se na Novu.
Když se podíváme na to, jak je Česká republika vnímána v Číně, jaký je vlastně pohled Číňanů na to, jak se tady tváří čeští politici? Protože tady máme tedy hradní linii, kde prezident Miloš Zeman často jezdí do Číny, mluví o ní hezky, primátor Hřib naopak vypověděl přátelskou smlouvu s Pekingem, do toho tedy máme ministra kultury, který odešel z jednání s čínským velvyslancem, dokonce řekl, že z něj udělal, když budu citovat, idiota, a pak tady máme předsedu Senátu za ODS pana Jaroslava Kuberu, který zvažuje, jestli pojede na Tchaj-wan. Zatím tedy tu cestu neodvolal, nicméně už řekl, že chápe, že by to mohlo poškodit třeba podnikatelské zájmy Čechů.
Já vám řeknu jednu věc. Já už jsem v Číně dva roky nebyl, ale ten zájem o Českou republiku je tam minimální. Číňané vědí o kvalitě českého piva, Číňané jsou si vědomi kvality českého fotbalu. Tenkrát, když jsem tam byl, tak se hokej nějak neřešil, ale znali český fotbal. Když se tam objevil prezident Zeman, tak to pochopitelně řada Číňanů, kteří sledují média nebo kteří sledují zpravodajství, zaregistrovala, ale spíš trošku s pohnutým obočím. Prakticky se smáli u toho Krtečka, kterého prezident Zeman na čínské televizi prezentoval. Toho si všimla řada Číňanů, ale spíš si z toho dělali srandu.
Čína sem nepřišla koupit Slavii
Takže jeho návštěva bylo takové pobavení pro Číňany?
Oni si říkali, to je jako opravdu hlava státu? Tak se chová vaše hlava státu? Oni si ze Zemana dělali tenkrát srandu, takže myslím, že nějaký spor mezi Pekingem a Prahou nebo nějaký výjezd pana Kubery na Tchaj-wan Číňané vůbec neřeší.
To znamená, že jim je jedno, co čeští politici říkají, protože to v Číně nenarazí nikam a naopak tady to rezonuje hodně?
Ano, my jsme malá země. Čína má daleko důležitější problémy, je pro ni ve velice škodlivé obchodní válce se Spojenými státy, má obrovské problémy v Hongkongu. Čína se zaměřuje na jiné problémy, co se týče priorit mezinárodní čínské komunistické strany. Toto je podle mě naprosto podružná záležitost.
Přesto vy říkáte, že Čína se snaží tady prosazovat svůj vliv a má tady obrovský vliv, tak proč to vlastně dělá, když ji nezajímá, co říkají čeští politici? Jde jí o byznys a akademické prostředí?
Čína bere Českou republiku jako jakousi vstupní bránu do Evropské unie. My jsme jim to dovolili. Nikde jinde v Evropské unii nebyly vlády nebo kanceláře hlavy státu tak vstřícné vůči Číně, tak nekritické a tak naivní jako právě v České republice. A pochopitelně Čína toho uměla velice dobře využít. Když se podíváte z pragmatického hlediska, co jiného by tady ta Čína chtěla, my tady máme pochopitelně technologie. Myslím, že český průmysl je nesmírně vyvinutý na to, aby Čína měla zájem, ale jsou tady vyvinutější země. Čína má zájem ve Švýcarsku čili já přesně nevím, co tlačí – určitě sem Čína nepřišla proto, aby koupila Slavii. Určitě sem Čína nepřišla proto, aby koupila nějaké pivovary. Myslím, že ten důvod, proč ta Čína tady byla a že tady našla vazalskou vládu, která jí dovolila dělat politiku, jakou tady dělá, je to, že použila Českou republiku jako vstupní bránu do Evropské unie.
A vidíte i tu vazalskou vládu, protože přece jen vláda je ta, která má určovat zahraniční politiku, byť prezident Miloš Zeman jezdí rád do Číny, ale není to on, kdo má určovat zahraniční politiku.
Tak řekněme vazalskou prezidentskou kancelář, ale v české vládě je velká čínská lobby. A byla vždycky, ještě když byl pan Tvrdík aktivně v politice.
Jak je na tom vlastně současná Čína?
Včera skončil čtyřdenní sjezd ústředního výboru Komunistické strany Číny, což je jedno z nejtajnějších a nejdůležitějších politických setkání v zemi, které se odehrává každým rokem, a uznali, že stojí před obrovskými výzvami vnitřními i celosvětovými. Podívejte se na to, co se děje v Hongkongu. Já myslím, že protesty v Hongkongu vládu v Pekingu nesmírně zaskočily. Včera vydala komunistická strana jakési komuniké, ve kterém trošku zakrytě varuje Hongkong, že k němu změní svůj postoj. Jak ho změní, pochopitelně nezmínila. Hovořilo se hodně o tom, že zpomaluje čínské hospodářství. Čínská komunistická strana tvrdí, že hospodářství teď momentálně roste o šest procent ročně, to jsou ale čísla, kterým nevěří ani čínští ekonomové. Pochopitelně jsem ten sjezd sledoval a čínští ekonomové a šéfové čínských bank tvrdí, že ten rozjezd je kolem jednoho procenta, a někteří dokonce tvrdí, že je možná v minusu, že čínská ekonomika je v recesi. Čína je teď uprostřed, jak jsem už řekl, pro ni škodlivé války se Spojenými státy a ukázalo se, že ty Spojené státy touto válkou trpí daleko méně než Čína. Jakýmsi hlavním vzkazem toho komuniké bylo, že se celý čínský národ musí semknout kolem soudruha Si Ťin-pchinga a pod vedením komunistické strany. Využili ten sjezd pochopitelně na další upevňování moci.
To znamená utahování šroubů?
Utahování šroubů. Další utahování šroubů, další přísnější kontrola společnosti a ničení zárodků jakéhokoliv disentu. Ten sjezd strany byl posunut o šest měsíců. Měl se uskutečnit už v březnu. A jeden z důvodů, o čem se spekulovalo, proč byl posunut o sedm měsíců, je ten, že i uvnitř komunistické strany Číny dochází k obrovským mocenským bojům. A já myslím, že ano – ta Čína čelí obrovským problémům, Si Ťin-pching v podstatě sám ze sebe udělal prezidenta na doživotí a má v Číně obrovskou spoustu nepřátel. Jediným způsobem, jakým to oni řeší, je, že se snaží upevňovat moc. Výzvami, výhrůžkami, hrozbami.
Nebude to znamenat, že se Čína bude spíše soustředit dovnitř do své země a opustí možná snahu ovlivňovat další evropské země? Nebo to naopak zintenzivní, aby mohla třeba čerpat z jejich bohatství, technologie, informací, znalostí…
Já myslím, že obojí. Ptal jsem se na to ne čínských disidentů, ale čínských politologů a prioritou číslo jedna komunistické strany Číny je udržet se u moci. A to pochopitelně musejí dělat na domácím hřišti.
Jestli bude mít sílu na to hrát i na mezinárodním hřišti?
Bude.
Neoslabí ji to příliš?
Myslím, že ne. Oni to jsou dva rozdílné aparáty a já věřím, že oni si budou hlídat to, co se děje u nich doma, a budou i nadále expandovat do světa. Ať už fyzicky, nebo jen ideologicky.
Poznámka redakce: Z přepisu rozhovoru jsme odebrali název univerzity v Olomouci. Host použil špatné jméno. Univerzita v Olomouci se jmenuje Palackého.