Článek
Australská ekonomika ve druhém čtvrtletí rekordně klesla a poprvé od roku 1991 se propadla do recese, protože koronavirová omezení paralyzovala ekonomickou aktivitu. Podle serveru CNN ale Australané měli problémy i před koronavirem, na začátku roku se nejmenší kontinent světa potýkal s rekordními požáry.
Nová onemocnění pak ohrožují možné brzké oživení a zvyšují tlak na vládu, aby pokračovala s podporou ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) se za tři měsíce do konce června propadl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o sedm procent a po snížení o 0,3 procenta v prvních třech měsících letošního roku lze již hovořit o recesi.
Vyplývá to z údajů, které zveřejnil australský statistický úřad. „Zničující den pro Austrálii,“ řekl parlamentu premiér Scott Morrison.
Horší než očekávání
Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv očekávali pokles jen o 5,9 procenta. Meziročně se HDP snížil o 6,3 procenta. Hodnota australského HDP činí dva biliony australských dolarů (32,5 bilionu Kč). Nejvíce byl ve druhém čtvrtletí zasažen zavíráním hotelů, restaurací, spotřeba domácností se propadla o více než 12 procent.
Především proto, že více lidí pracovalo z domova a nestravovali se venku, výdaje ve službách, včetně dopravy, kaváren a restaurací, klesly o 17,6 procenta. Nejvíce však trpěla doprava, hlavně letecká, která se propadla o 88,2 procenta.
Nižší soukromou poptávku částečně vykompenzovaly vládní výdaje, které zvýšily HDP o 0,6 procentního bodu. Mezi hlavní komponenty patřily výdaje za zdravotní péči a obranu v souvislosti s bojem s pandemií. „Dělali jsme vše, abychom snížili ránu uštědřenou covidem-19,“ řekl novinářům australský ministr financí Josh Frydenberg.
Stabilní ekonomika
Jde přitom o překvapivou zprávu, protože australská ekonomika v minulosti krizím velmi úspěšně odolávala. Australané zažívají první recesi za 29 let. Země se dokázala vyhnout i finanční krizi z roku 2008, a to hlavně díky poptávce Číny po přírodních zdrojích, jak píše server BBC. V poslední době se ale australsko-čínské vztahy začaly ochlazovat i kvůli požadavku australské vlády o vyšetření původu pandemie.
„Je to s velkým náskokem největší čtvrtletní pokles HDP od roku 1959, kdy se tento údaj začal sledovat,“ uvedl v prohlášení šéf statistického úřadu Michael Smedes. Podle odhadů ekonomů je pokles zřejmě nejvyšší od roku 1930, kdy Austrálii těžce zasáhla velká hospodářská krize. Tehdy podle jejich odhadů ekonomika klesla o 9,5 procenta, uvedla agentura AP.
Australský ministr financí Josh Frydenberg na tiskové konferenci uvedl, že navzdory rekordním číslům si australská ekonomika v době pandemie vedla lépe než většina dalších rozvinutých zemí. Přiznal ale, že údaje neodrážejí dopad nedávného uzavření druhého nejlidnatějšího státu.
Konec v nedohlednu
Od března, kdy Austrálie uzavřela svoji ekonomiku, přišel v zemi o práci více než jeden milion lidí. Vláda zavedla stimulační opatření za více než 300 miliard australských dolarů (tedy zhruba 15 procent HDP), nejnovější údaje však ukazují, že bude potřeba dalších stimulů, protože se očekává, že oživení bude nerovnoměrné.
Australská centrální banka RBA na svém březnovém mimořádném zasedání snížila úrokové sazby na rekordní minimum 0,25 procenta. Tento týden rozšířila nabídku levných úvěrů pro banky, aby udržela jejich nabídku v ekonomice. Slíbila také další pomoc, pokud to bude potřeba.
V současnosti se stát Victoria, ve kterém leží druhé nejlidnatější město Austrálie Melbourne, potýká s tvrdou druhou vlnou šíření covidu-19 a občané zažívají prozatím nejtvrdší opatření, jež byla v zemi zavedena. Mimo jiné omezení zakazují vycházení, svatby, školy se vrací do online prostředí, pouze jedna osoba z domácnosti může chodit nakupovat.