Článek
Baťův institut vznikl přeměnou bývalých průmyslových budov v baťovském areálu v centru Zlína. Sídlí v něm Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, krajská galerie výtvarného umění i krajská knihovna.
„Stavba fotovoltaické elektrárny na střechy 14. a 15. budovy bude sloužit pro přímou výrobu elektrické energie ze sluneční energie. Tato energie bude okamžitě, bez akumulace, spotřebována v místě výroby,“ uvedla mluvčí institutu Alena Babicová. Případné přebytky vyrobené energie se budou dodávat do distribuční sítě Teplárny Zlín.
Ředitelka Baťova institutu Petra Kubíková poukázala na nynější nepříznivou situaci na trhu, kdy ceny energií prudce rostou. „Energetická náročnost těchto budov je vzhledem k zajištění stabilní teploty stálých expozic, depozitářů a archivů vysoká,“ podotkla.
Při hledání úspor v provozu je třeba kombinovat obnovitelné zdroje s již zaběhnutými technologiemi, uvedla krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti). „Využití solární energie získalo v současnosti v dotačních titulech EU velký prostor. Jsem ráda, že ho tak pružně využily i organizace Zlínského kraje v rezortu kultury,“ dodala. Fotovoltaickou energii využívá již také otrokovický depozitář Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Instalace systémů na Baťově institutu bude stát přes sedm milionů korun, evropská dotace pokryje 60 procent nákladů.