Článek
Na zlínské klinice dělají ročně asi šest desítek transplantací rohovek, díky tkáňové bance by jich mohl být dvojnásobek, možná i dvě stovky. V Česku se ročně dělá kolem 500 transplantací rohovky neboli keratoplastik.
Jde o chirurgický zákrok, při kterém se vymění nemocná rohovka za novou, získanou od dárce. Dělá se lidem, kteří mají rohovku zdeformovanou, ztenčenou nebo poraněnou. Díky transplantaci rohovky mohou znovu vidět lidé, kteří o zrak přišli například následkem úrazu. „Mezi nejčastější důvody patří neprůhlednost rohovky například u pacientů s keratokonem, což je onemocnění, při kterém se rohovka postupně ztenčuje, nebo výjimečněji keratoglobem, kdy se rohovka stává extrémně tenkou a postupně mění svůj tvar. Dále to jsou rohovkové jizvy, těžké záněty nebo následky vážných úrazů oka,“ uvedl přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.
Při transplantaci rohovky není třeba hledat shodu mezi dárcem a příjemcem. „Mezi základní kritéria pro výběr rohovky patří její celkové zdraví, tedy bez přítomnosti infekce, bakterie či viru. Žádná antigenní shoda mezi dárcem a příjemcem není nutná. V praxi jsou dárci vybíráni ve věku 18 až 85 let. Česká legislativa vylučuje dárce mladší 18 let,“ uvedl vedoucí laborant tkáňové banky Gemini Filip Hančík. Rohovky se odebírají od zemřelých dárců. „Vzhledem k nedostupnosti očních rohovkových tkání a dlouhé čekací době na transplantaci můžeme díky vlastní bance pomoci zlepšit zrak více pacientům a v kratším čase. Primárně bude tkáňová banka sloužit pro potřeby pacientů naší kliniky. Jelikož má naše tkáňové zařízení schválenou i distribuci očních rohovkových tkání, počítáme se spoluprací s jinými transplantačními středisky,“ uvedl Hančík.
Každá manipulace s rohovkou je podle něj sledována, dokumentace se vede od odběru od dárce až po transplantaci. V bance se sleduje teplota i vlhkost, její skladovací kapacita je asi sto míst. V plném provozu by banka měla být na začátku příštího roku.
První transplantace rohovek z vlastní tkáňové banky udělali lékaři na zlínské klinice začátkem července, dosud šlo o tři pacienty. Jedním z nich byla dvaasedmdesátiletá Zdenka Semelová ze Slavičína na Zlínsku, která před týdnem podstoupila transplantaci rohovky pravého oka. Druhý den po operaci začala vidět barvy. „Vůbec jsem si neuvědomovala, že nevidím barevně, všechno jsem měla rozplynuté, někdy jsem měla pod nohama jakoby vatu nebo kouř,“ uvedla pacientka. Zlínský tým vyvinul také zařízení, které hlídá, aby měl pacient po operaci hlavu ve správné poloze.
Transplantaci rohovky hradí plně pojišťovny. „Pro zahraniční pacienty se cena pohybuje okolo 50.000 korun. Cena se také může lišit podle typu keratoplastiky. Rozlišujeme zpravidla keratoplastiku, kdy je kompletně nahrazena pacientova rohovka dárcovskou, a tu, při které je nahrazena jen některá z vrstev rohovky,“ uvedl Stodůlka.
Klinika Gemini má v Česku deset pracovišť, další také ve Vídni. Ročně se na nich udělá téměř 50.000 očních operací.