Článek
Přístroj a potřebné technologie za dalších více než 53 milionů korun budou hrazeny z evropského dotačního programu React-EU, sdělila dnes ČTK mluvčí nemocnice Lenka Plačková.
Pracoviště pro magnetickou rezonanci vznikne přístavbou pavilonu chirurgických oborů. „Zkušební provoz magnetické rezonance by měl být zahájen již v srpnu příštího roku. Bude náročné skloubit stavební část s instalací technologií, zprovozněním přístroje,“ uvedla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová (za ČSSD). V areálu nemocnice se také modernizuje pavilon K, kde vzniknou prostory pro hemodialýzu.
Hrubá stavba objektu magnetické rezonance by měla být dokončena příští rok v únoru, na konci června by mělo být možné připojit magnetickou rezonanci a v srpnu by mohl začít zkušební provoz.
Podle ředitele nemocnice Martina Pavlicy bude magnetická rezonance významným rozšířením poskytovaných služeb. „V uplynulých třech letech jsme díky evropským fondům již obnovili vybavení radiodiagnostického pracoviště, máme moderní CT, špičkovou ultrazvukovou techniku, skiaskopický přístroj, C-rameno na operačních sálech. Magnetická rezonance nám umožní další zkvalitnění diagnostiky a pacienti už za tímto vyšetřením nebudou muset dojíždět,“ uvedl ředitel.
Výhodou vyšetření magnetickou rezonancí je větší detailnost při zobrazení většiny orgánů, a to bez přítomnosti rentgenového záření. „Jde o vyšetření neinvazivní, jehož využití je velmi široké, od klasického zobrazení centrální nervové soustavy, orgánů hrudníku, břicha, páteře a kloubů, po zobrazení srdce a cév. Oproti CT vyšetření je velkou výhodou magnetické rezonance velmi dobré zobrazení měkkých tkání a orgánů bez využití ionizujícího záření,“ uvedla primářka radiodiagnostického oddělení Blanka Ludvová.