Článek
„Do Osvětimi a Terezína byli deportováni členové rodin Haasových, Spalterových a Wachsmannových. Ve čtyřech lokalitách jejich někdejších domovů bude nyní každého připomínat samostatný kámen vsazený do chodníku. Kameny zachycují jména našich občanů a také data narození a popravy ve vyhlazovacích táborech, je-li nám známé. Instalací chceme přispět k tomu, aby se na nevinné oběti holokaustu nezapomnělo,“ uvedla starostka Eliška Olšáková (nez.).
Jeden z kamenů bude odhalen také na Masarykově náměstí, před domem číslo popisné 167, který patřil rodině Weinsteinových. Další kameny budou v Brumovské a Cyrilometodějské ulici. O jejich umístění i příbězích židovských obyvatel se lidé dozvědí v novém letáku, který bude k dispozici v informačním centru.
„Po ceremoniálu u jednoho z kamenů návštěvníky pozveme za hudebním zážitkem, který jim na zahradě ZUŠ v příjemné atmosféře letního podvečera přinese trio Lechaim! z Olomouce. Hudebníci jsou členové tamního divadla a filharmonie a specializují se na tradiční židovskou hudbu, která příhodně dokreslí celý večer,“ uvedl ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska Valašské Klobouky Jaroslav Baloušek.
Od 26. července do 30. září bude také v městském muzeu výstava Židovská komunita na Valašskloboucku. „K Evropskému dni židovské kultury se bude v pátek 9. září v muzeu konat komentovaná židovská bohoslužba. Zmíněnou výstavu pak zakončí komentovaná prohlídka, která bude první přednáškou nového cyklu Klobucké historické univerzity,“ uvedla mluvčí valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková.