Článek
Zvýšení ceny je způsobeno globální situací na trhu s energiemi, uvedla v dnešní tiskové zprávě mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová.
Tepelnou energii pro vytápění a přípravu teplé vody pro 5600 domácností v Otrokovicích a řadu objektů občanské vybavenosti dodává městská obchodní společnost TEHOS. Podle jejího jednatele Tomáše Moryse zůstává centrální zásobování teplem i přes zvýšení ceny jedním z nejekonomičtějších způsobů vytápění. „Na rozdíl od řady jiných měst, které jsou při výrobě tepla závislé převážně na plynu, se v případě Otrokovic nejedná o dramatické navýšení, protože v Otrokovicích je zdrojem tepla převážně uhlí,“ uvedl Morys.
Díky tomu se podle něj podařilo uzavřít s Teplárnou Otrokovice dohodu na ceně tepla, která je v porovnání s jinými městy na spodní hranici aktuálních cen. „Zatímco v Otrokovicích lidé zaplatí 948,57 koruny za GJ, v rámci republiky se lze běžně setkat s cenami v rozmezí 1200 až 1600 korun za GJ, v extrémech až 2000 korun,“ uvedl Morys.
Teplo TEHOS dodává zákazníkům prostřednictvím distribuční sítě, která je v jejím majetku. Tvoří ji 15 kilometrů horkovodních rozvodů a více než 200 předávacích stanic, které společnost dispečersky řídí prostřednictvím vlastní komunikační sítě. „Ročně do oprav a údržby tohoto zařízení musíme investovat částky v jednotkách milionů korun, abychom zajistili dodávku tepla všem odběratelům a nedocházelo k havarijním stavům,“ uvedl Morys.
Letos TEHOS investoval tři miliony korun do výměny řídicích systémů předávacích stanic, které řídí vytápění a dodávky teplé vody v domech. Téměř milion korun podnik vynaložil na opravy a výměny strojních částí předávacích stanic. Více než 700 000 korun si vyžádala výměna čerpadel v předávacích stanicích. Další opravy související s provozem a běžnou údržbou zařízení stály 2,1 milionu korun.
Teplo zdraží v příštím roce také v dalších městech ve Zlínském kraji. V Uherském Hradišti by to mělo být o 14 procent, ve Zlíně zhruba o 22 procent. Ve Vsetíně zdražení dosáhne úrovně téměř 60 procent.