Článek
Poslední ročníky se konaly v symbolické a omezené podobě kvůli pandemii koronaviru.
„Jsme moc rádi, že zde dnes můžeme být, nemáme žádná omezení. Program jsme se snažili i obohatit, v průvodu i dalším programu je více folklorních souborů,“ řekla dnes ČTK vedoucí městského oddělení kultury a cestovního ruchu Jarmila Ďurďová.
Průvod začal po mši v kostele Svaté Rodiny u pramene svatého Josefa, farář pramen posvětil. Průvod poté zamířil k dalším pramenům, kde se vždy zastavil, lidé se o něm dozvěděli základní informace, farář jej posvětil a po folklorním programu folkloristé umístili na pramen věneček. „Děkujeme za dar přírody, že máme léčivé prameny a pomodlíme se za to, aby nám i dále pomáhaly ve zdraví,“ uvedla Ďurďová.
Symbolické otevírání pramenů a zahájení sezony se koná vždy druhý květnový víkend. Novodobou tradici svěcení pramenů obnovil luhačovický folklorní soubor Malé Zálesí na přelomu 80. a 90. let minulého století. Luhačovické lázně využívají léčivou vodu k pitné kúře, inhalačním procedurám a minerálním koupelím. K nejznámějším pramenům patří Vincentka, Aloiska, Ottovka a Pramen Dr. Šťastného. V roce 2013 lázně zpřístupnily pramen Nový Jubilejní na lázeňském náměstí.
Třídenní Otevírání pramenů patří k nejvýznamnějším akcím v lázeňském městě. Město připravilo kulturní program, také jarmark, přehlídku automobilových veteránů, promenádu v dobových kostýmech, koncerty i divadelní představení.