Článek
Slavičínskou specialitou participativního rozpočtu je podmínka, že občané musí přiložit ruku k dílu a do investiční akce se dobrovolnicky zapojují. „Například v případě sochy Panny Marie navrhovatelé vykopají v rámci brigády základy. Chceme, aby tam byl vždy i prvek dobrovolnictví,“ uvedl starosta města Tomáš Chmela (nez).
Reakce obyvatel na první ročník projektu Zlepšujeme Slavičín byla podle starosty dobrá a město, které má zhruba 6500 obyvatel, v něm chce pokračovat. Letos rozdělí na navržené projekty asi 300 tisíc korun. Lidé budou hlasovat o tom, které projekty se jim nejvíce líbí. Podle radnice jsou však všechny dobré a podpoří je všechny.
„Jde o zapojení spolků a obyvatel na území města. Pozitivní odezva od občanů nás mile překvapila,“ uvedla místostarostka Monika Hubíková (ANO). Loni se v rámci projektu čistily kurty v Zámeckém parku, v Nevšové se sázel sad, vznikají také trailové stezky nad Hrádkem nebo kaplička a rozhledna na Šabatci.
Letos chtějí například členové Klubu přátel historie Slavičínska zpřístupnit místa nad městem, morový hřbitov a studánku Bučkova jama. Spolek Slavex Trails, který loni vznikl, vytvořil z participativního rozpočtu dvě trailové stezky a letos zažádal o příspěvek na vybudování základny pro své členy i ostatní bikery.
Participativní rozpočet pod názvem Tvoříme Zlín funguje již několik let v krajském městě Zlíně, rozděluje se v něm pět milionů korun. Participativní rozpočet mají i Vsetín a Valašské Meziříčí či Otrokovice na Zlínsku.