Článek
Výrazný vliv na ni bude mít v příštích týdnech míra opylení. Další ovocné stromy v regionu většinou ještě nerozkvetly, případně teprve kvést začínají.
Společnosti Lukrom plus pěstuje v sadech v Buchlovicích na Uherskohradišťsku meruňky na dvou hektarech. Aby nezmrzly, snažili se pracovníci minulý týden ohřívat vzduch mezi stromy prostřednictvím sudů naplněných žhavými uhlíky. „Tento týden jsme stromy při svítání nastříkávali vodou. Myslím, že jsme to zvládli,“ řekl vedoucí sadů Jaromír Tabarka.
I díky tomu, že teploty neklesaly pod bod mrazu nijak výrazně, navíc jen na krátkou dobu, nemělo by podle něj být poškození květů meruněk zásadní. „Zmrzlo 15 nebo 20 procent. Ale při násadě to není problém. Pořád může být krásná úroda,“ uvedl Tabarka. Višně, slivoně nebo jabloně, které se v sadech v Buchlovicích také pěstují, podle něj ještě nevykvetly.
Pouze meruňky zatím letos rozkvetly i v ovocných sadech ve Žlutavě na Zlínsku. Pěstují je tam na pěti hektarech. A také tam ranní mrazy kvetoucí stromy v předchozích dnech poškodily jen částečně. „Tento týden mrazy škodu neudělaly. Minulý týden něco zmrzlo, asi 30 procent. Stromy ale bohatě kvetly, takže květů zůstalo ještě dost. Teď ještě mají být v pondělí mrazy, tak uvidíme, kolik bude. To už budou zelené plůdky na meruňkách a ty jsou na mráz hodně citlivé. Stačí třeba minus jeden a spadne to dolů. Květ něco vydrží,“ řekl majitel sadů Aleš Marčík.
Aby mrazy kvetoucí stromy poškodily co nejméně, zkoušeli ve Žlutavě minulý týden metodu takzvaného mlžení. Při odpařování vody z nádob rozmístěných v sadě se tvoří mlha, která může květy před slabším mrazem ochránit. Podle Marčíka pomalu začínají rozkvétat i hrušně, kvetení raných odrůd slivoní očekává na konci tohoto nebo začátku příštího týdne. „Jabloně začínají kvést koncem dubna,“ uvedl Marčík.
Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by v tuzemsku mohlo v noci a ráno znovu mrznout o víkendu a na začátku příštího týdne.