Článek
K vidění bude kolekce zdobených textilií ze sbírky valašskomeziříčské pobočky muzea. „Soubor dokumentuje vývoj bílého vyšívání od jeho počátků v první polovině 19. století až po změny, které přinesl přelom 19. a 20. století. Návštěvníkům představíme i současnou tvorbu v podobě obdivuhodných výtvorů z dílny vyšívaček oceněných prestižním titulem Nositel tradice lidových řemesel - Jany Juřicové a Marie Pyrchalové,“ uvedla kurátorka výstavy a etnografka muzea Milada Fohlerová.
Bílá výšivka ovlivnila i vzhled tradiční rožnovské kraslice. „Vzory z výšivky se vyškrabují do skořápky černě nabarveného vajíčka. Charakteristické jsou zejména kraslice s technicky náročnou vyškrabovanou mřežkou doplněnou rostlinnými motivy,“ doplnila Fohlerová.
Návštěvníci na výstavě uvidí kraslice z období od 20. let do konce minulého století. „Proslulost současných rožnovských kraslic pak doloží krásné exponáty od tvůrkyň, jejichž dílo zdobí soukromé sbírky po celém světě. K vidění budou vyškrabovaná slepičí, husí i pštrosí vajíčka od Michaely Bařinové, Boženy Pařenicové, Svatavy Pavlicové, Bohdanky Pečivové a Nadi Šebestýenové,“ uvedla Fohlerová.
Výstava bude na vsetínském zámku do 29. května. Připraveny jsou i komentované prohlídky a o velikonočních svátcích se uskuteční lektorské programy pro školy.