Článek
V podloubí muzea na kroměřížském Velkém náměstí si lidé znovu budou moci prohlédnout Bařinkův mechanický betlém, sdělila dnes ČTK mluvčí muzea Martina Malá.
Už od poloviny listopadu mohou zájemci do Malé galerie muzea zavítat na výstavu betlémů, figurek svatých nebo scén ze života našich předků, které vznikly plstěním vlny. Jejich autorkou je výtvarnice Ivana Langrová. Na sobotu 2. prosince s ní muzeum chystá workshop, při němž se zájemci s technikou seznámí. „Hotový výrobek si návštěvníci odnesou s sebou,“ uvedla Malá.
Po celý prosinec s výjimkou Štědrého dne, Božího hodu a silvestra mohou lidé využít v muzeu samoobslužnou dílnu. „Na tuto akci se nemusí nikdo objednávat. Stačí přijít na recepci a zakoupit si baňku, kterou si pak každý bude moci nazdobit podle svých představ,“ řekla lektorka muzea Kateřina Mozgová.
Seniory zve muzeum ve čtvrtek 7. prosince na vánoční program s posezením. Prohlédnou si výstavu Hebké kouzlo Vánoc od paní Ivany Langrové, budou mít možnost vyzkoušet si práci s vlněným materiálem, dozvědí se o tradici vánočních betlémů a každý si odnese vlastnoručně vyrobený hebký dáreček, uvedla Mozgová. O dva dny později bude v muzeu tradiční vánoční dílna, která nabídne tvoření vánočních ozdob a dekorací pro děti i dospělé.
Muzeum v přírodě Rymice, jehož areál Muzeum Kroměřížska spravuje, ožije stejně jako loni vánočním jarmarkem. Uskuteční se v neděli 10. prosince v hospodářském dvoře. „Letošní novinkou je, že návštěvníci si budou moci prohlédnout i adventně vyzdobené chaloupky v místní části Hejnice. Připravena je ukázka vyřezávaného betlému a samozřejmostí je prodej vánočního sortimentu,“ uvedl etnograf a vedoucí muzea v přírodě Petr Hlavačka. Adventu a vánočním svátkům bude přizpůsoben i výklad průvodců.
Od úterý 5. prosince do neděle 7. ledna si lidé z podloubí muzea budou moci prohlédnout Bařinkův mechanický betlém z roku 1959. Konstrukce je dlouhá 3,5 metru a vysoká 1,5 metru. K vidění je betlémské město, okolní krajina, jeskyně, modrá nebesa a 40 figurek. Zařízení uvádí do pohybu některé postavy a větrný i vodní mlýn. Denní a noční cyklus se opakuje v šestiminutových intervalech.
V pokladně muzea jsou k dostání poukazy na jednorázový vstup do hlavní budovy v Kroměříži, muzea v přírodě v Rymicích a větrného mlýna ve Velkých Těšanech. Sloužit mohou jako vánoční dárek. Stejně tomu může být i v případě tisků Jiřího Klabala, které zachycují historické pohledy na starou Kroměříž, a výtvarníka Josefa Ruszeláka, jež námětově čerpají ze stromů a přírody. V nabídce jsou též plátěná taška s motivem motýla od Maxe Švabinského nebo vánoční pohledy, jejichž autorkou je muzejní konzervátorka a výtvarnice Kateřina Sklenářová. Před Vánoci navíc vyjde kniha o Hradisku u Kroměříže, významné lokalitě z doby bronzové.