Článek
Cílem je, aby Kroměříž po rekonstrukci měla důstojné místo, kde se lidé budou moci rozloučit se svými blízkými. „Předpokládáme, že projektová dokumentace bude hotová do konce letošního roku a v příštím roce, pokud se celý záměr dostane do rozpočtu nového zastupitelstva, tak bychom mohli začít realizovat. Projekt bude stát asi čtyři miliony korun, což je v podstatě deset procent z předpokládané ceny rekonstrukce,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová (ODS).
Město má k dispozici studii, kterou loni vytvořil architekt Martin Cviček z Brna. Zaměřil se na smuteční síň i její okolí, tedy parkovací místa, komunikace a sadové úpravy. Smuteční místo lze podle studie rozšířit do současných provozních prostor. Radnice počítá s odstraněním nevzhledné přístavby z minulých let a otočením vstupu do smuteční síně. Přilehlý židovský hřbitov ohraničí živý plot. Dále radnice plánuje obměnu zeleně a odstranění zpevněné plochy u síně.
Díky úpravám vzniknou podle zástupců města prosluněné prostory s květinami, které propojí smuteční sál se hřbitovem. Provozní část smuteční síně bude přesunuta k silnici, tedy do nejhlučnějšího místa. Sál se po přestavbě rozšíří o galerii, takže se do smuteční síně vejde více smutečních hostů, sedících bude moci být asi 230. Úpravy přinesou i rozšíření parkovacích ploch, které nově pojmou více než 50 vozidel, a doplnění mobiliáře.
Městský hřbitov vznikl na současném místě na začátku 20. století. Po druhé světové válce se spojil se hřbitovem židovským, a právě židovská pohřební síň byla v roce 1960 přebudována na smuteční síň, kde se od té doby odehrávají všechny obřady.