Článek
„Přehlídka se uskuteční od 26. do 30. července,“ sdělila mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová.
Jednotlivé akce se budou znovu konat především v Šachově synagoze, na zámku a zámeckém nádvoří. „Zaměříme se na autentický svět židovského humoru, dozvíme se, jaký je rozdíl mezi vtipem židovským a antisemitským. Objasněno bude slavení židovských svátků a chybět nebude ani prohlídka židovského hřbitova. Neodmyslitelnou součástí festivalu židovské kultury bývá ochutnávka židovské kuchyně, na kterou se návštěvníci mohou těšit také letos,“ uvedla Helsnerová.
Mezi hosty festivalu bude po loňské pauze znovu figurovat hebraista, překladatel a herec Jaroslav Achab Haidler. Zájemce provede nejen hřbitovem, ale seznámí je i s nástěnnými texty v Šachově synagoze. Bude také přednášet k nosnému tématu letošního ročníku, kterým je právě Vtip jako zbraň. „Festival Ha-Makom nikdy není jen jakousi „návštěvou muzea s doprovodnými kulturními akcemi“, ale vždycky bývá také střetávání a potkávání,“ řekl Haidler.
Za hlavní témata festivalového týdne a především celoživotní úkol pro každého považuje lidskost, toleranci a úctu. „Za sebe mohu slíbit, že letos se v setkáváních nad symbolikou hebrejštiny budeme věnovat modlitbě Šema Jisrael,“ uvedl Haidler.
Hudební vystoupení obstarají skupina Avrix nebo Big Band Josefa Hájka. „Vyvrcholením programu bude sobotní klezmerový koncert kapely Mackie Messer Klezmer Band, jejíž interpretace židovské hudby je velmi originální, energická a osobitá. Do Holešova zavítají znovu pro loňský velký úspěch,“ doplnila Helsnerová.
Součástí doprovodného programu festivalu bude například výstava s názvem Veselé putování židovskou historií, která vychází z knihy Cha cha chá, zasmál se Mordechaj. Na zámku si budou moci lidé prohlédnout také výstavu obrazů holešovského rodáka, výtvarníka, sinologa, historika, novináře, překladatele a aktivního účastníka druhého odboje Waltera Stambergera. Kompletní program je k dispozici na webu festivalu.
Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní Šachova synagoga z 16. století patří mezi nejstarší v České republice. Rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově asi 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté.