Článek
Součástí programu bude koncert, bohoslužby, přednášky i putování krajinou a posvěcení jeho busty. Setkání nazvané Jmenuji se Toufar a pocházím z arnolecké hospody se uskuteční také v obcích Zhoř a Arnolec.
Slavnost zahájí v pátek 15. července v 17:00 bohoslužba v polenském mariánském chrámu. „Bezprostředně poté bude následovat komponovaný pořad - koncert duchovní hudby doprovázený četbou z textů Josefa Toufara za účasti hudebního sdružení Schola cantus gregoriani. Večer, od 20:30, se v polenském pivovaru uskuteční mezinárodní debata na téma hospoda, pivo a pivovarnictví v české kultuře,“ uvedl Miloš Doležal.
O den později se bude na Toufara vzpomínat ve Zhoři, kde byl pokřtěný a kde měl svoji primici - první mši, kterou vedl po svém vysvěcení. Návštěvníci se také budou moci vydat na pěší pouť ze Zhoře do Arnolce, kde bude slavnostní bohoslužba a požehnání Toufarovy nové busty. V Arnolci se zároveň uskuteční setkání rodáků a zazní přednáška o Toufarově dětství a mládí.
Farář Toufar se narodil 14. července 1902. V prosinci 1949 byl zatčen v Číhošti, kde sloužil, kvůli události, kterou komunistická propaganda označila za spiknutí církve řízené z Vatikánu. Číhošťský zázrak, při kterém se pohyboval křížek na oltáři v kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku, nebyl nikdy zcela objasněn. Toufara při výsleších mučili, zemřel 25. února 1950.
Je pochovaný přímo v číhošťském kostele, kam byl uložený v roce 2015, když se na základě DNA podařilo identifikovat jeho ostatky původně pohřbené v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích.