Článek
Leteckou techniku poskytnou Spojené státy, Německo nebo Slovensko. Cvičení se bude konat vedle náměšťské vrtulníkové základny také na letištích v Čáslavi a Kbelích, ve výcvikových prostorech Boletice a Libavá a v okolí Českých Budějovic.
Hlavním cílem cvičení je sladění činnosti předsunutých leteckých návodčích s posádkami letadel a velitelů na zemi. Kromě asi 700 českých se do něj zapojí i dvě stovky zahraničních vojáků z Estonska, Lotyšska, Německa, Slovenska, Slovinska a USA.
Předsunutí letečtí návodčí navádí piloty letadel a vrtulníků na cíl. Pohybují se proto často v místech bojů nebo na území nepřítele. Patří mezi elitní vojáky a armáda kvůli rizikovosti práce tají jejich identitu. Jejich počet se v české armádě pohybuje v řádu desítek.
Armáda uvedla, že kromě spolupráce návodčích s osádkami letounů budou vojáci na Ample Strike procvičovat i plánování a realizaci společných leteckých operací. Ty bude vůbec poprvé řídit kromě velitelství v místě cvičení také Národní středisko řízení a velení ve Staré Boleslavi (ANCC).
Česká armáda do cvičení nasadí například vrtulníky Mi-35/24 a Mi-171, bitevníky L-159 a transportní stroje CASA C-295. Zúčastnit by se také měly německé bitevníky Panavia Tornado a Eurofighter Typhoon. Účast přislíbili rovněž američtí vojáci s letounem zajišťujícím doplňování paliva ve vzduchu KC-135, bitevními vrtulníky AH-64 a stíhacími letouny F-16.