Článek
V jihlavském Muzeu Vysočiny teď každé pondělní odpoledne funguje mykologická poradna, otevřená bude do konce října. Bohaté na druhy hub by tentokrát měly být podzimní houbařské výstavy, které budou koncem měsíce v Jihlavě, Havlíčkově Brodě nebo v Jemnici.
„Můžu říci, že houby rostou. Zejména ty druhy, co sbírají houbaři, to znamená hřib smrkový, hřib hnědý, hřib kovář,“ řekl Jiří Burel z Mykologického klubu Jihlava. Houby podle jeho zkušenosti začaly růst asi před dvěma týdny, minulý týden už to podle něj bylo vysloveně na košíky. V letošním roce je to na Vysočině podle Burela největší úroda hub. Minulý rok houby na Vysočině moc nerostly. „Ale kdo pamatuje houby před pěti deseti lety, takovéhle vlny byly každý rok,“ uvedl k nynějšímu výskytu.
Houby už podle havlíčkobrodského mykologa Jaroslava Kocmana letos místy byly i na začátku července. „Jak začala tepla, od půlky července do konce srpna nebylo prakticky nic,“ uvedl. Pak pomohly deště. „Věřím tomu, že ještě tak minimálně týden 14 dní houby určitě porostou, protože ta zásoba vláhy bude. Potom už setrvačností porostou i dál, protože v říjnu to podhoubí tak nevyschne jako třeba v červenci nebo srpnu,“ předpokládá. Nají se dají najít i druhy hub, které lidé tolik nesbírají, třeba holubinky. „I houby nejedlé, což zase zajímá nás mykology,“ dodal.
V havlíčkobrodském Muzeu Vysočiny bude tradiční výstava hub od 26. do 28. září. Podle Kocmana by se pro ni tentokrát mohlo podařit dohledat i přes 300 druhů hub. „Věřím tomu, že v té době opravdu houby porostou a že nebudeme mít problém, jako třeba někdy v minulých letech, na tu výstavu něco nalézt,“ řekl. V houbařsky nejlepších předešlých letech bylo v Havlíčkově Brodě vystaveno k 350 druhům hub.
Na zámku v Jemnici na Třebíčsku bude výstava hub od 24. do 25. září, jihlavské Muzeum Vysočiny bude hostit výstavu hub od 30. září do 1. října.