Článek
„Máme transparentní účet, dary přijímáme a teď máme ve spolupráci s nadací Jaroslava Foglara rozjetou sbírku na www.darujme.cz, a pak máme také půjčku od ústředí Junáka,“ řekla za středisko řekla vedoucí Pavla Švaříčková. Třímilionovou podporu dostala organizace z rozpočtu města Třebíče. Ve sbírce, ve které středisko prostřednictvím Skautské nadace Jaroslava Foglara vybírá na dokončení klubovny, je takřka 180 tisíc korun.
V interiéru podle Švaříčkové chybí už jen instalace posledních podlah, dveří nebo zábradlí, větší práce bude ještě na úklidu po stavbě v budově i přilehlé zahradě, které částečně patří skautům a částečně si je pronajímají od města. „Otevření směřujeme na jaro 2023, kdy bychom chtěli oslavit sté výročí v květnu,“ řekla Švaříčková.
Zdražování stavebního materiálu z posledních měsíců se podle ní klubovny příliš nedotklo, protože většina objektu byla postavená už v roce 2021 a na další práce měli skauti materiál nakoupený dopředu. „Při jarním zdražování už jsme byli, řeknu, za vodou, protože materiál na zateplování už jsme měli z podzimu, takže se pořád držíme rozpočtu,“ řekla Švaříčková.
Klubovna stojí na místě původní postavené jen z lepených desek. Takzvaný likusák, který měl být původně jen provizorním řešením, sloužil 30 let. Kvůli jeho špatnému technickému stavu ale začala organizace před osmi lety řešit stavbu nové klubovny. Práce začaly v roce 2020.
Třebíčský Junák - český skaut má nyní podle Švaříčkové, která je 20 let oddílovou vedoucí, asi 400 členů, zájem o členství pořád roste. „Když jsem s kamarádkou začínala, tak jsme chodily po ulicích s kronikami a přemlouvaly jsme děti, jestli nechtějí mezi skauty, bylo nás v oddíle 15. Dnes neděláme žádný nábor, každé září přijde deset 15 nováčků samo a je nás v oddíle 50,“ řekla Švaříčková. Jsou podle ní i oddíly, které mají pořadníky nových zájemců a přijímat všechny nemohou.
Junák - český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 15 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o 75 procent na zhruba 73.000.
Dospělí skauti se v Třebíči scházeli už v roce 1922, fungoval zde také oddíl Spartakových skautů práce, což byli levicově orientovaní skauti. Oddíl Srdíčko založil Antonín Hobza v roce 1923. Byl to první chlapecký oddíl Junáka ve městě, k jehož historii se současné středisko hlásí, řekl ČTK badatel Zdeněk Prukner. Junáci se podle něj v Třebíči scházeli i před rokem 1989, kdy byli oficiálně zakázaní. Organizovali se pod hlavičkou jiných klubů, mimo jiné esperantistů.