Článek
ČTK to za muzeum řekl Miroslav Marek. Ozdoby jsou k vidění ve věži muzea, kaktus v expozici Zlaté české ručičky. Muzeum má otevřeno do pátku, znovu se otevře 27. prosince.
Vánoční koule, hvězdy, vločky, betlémské hvězdy či rampouchy vytvořil Jiří Bečvář z Písku. Ze zápalek vyrobil také špici, která zdobí vrchol vánočního stromu. Ztvárnil ji netradičním způsobem, když se nechal inspirovat píseckým mostem, nejstarším kamenným mostem v České republice, jehož zápalkovou miniaturu umístil do středu špice. Bečvářovu práci mohou návštěvníci v muzeu obdivovat i na jiných exponátech včetně hudebních nástrojů. Jeho 52 vánočních ozdob a dva řetězy budou vánoční strom v muzeu zdobit do poloviny ledna.
Vánoční kaktus, který tento týden převzalo muzeum od Ivany Vítkové, pěstovala 10 let její sestra Jitka Vlachová z Pelhřimova. Rostlina pocházející z deštných pralesů Brazílie má obvod více než tři metry, vysoká je přes půl metru a široká asi 130 centimetrů. Zatím má okolo 300 květů. Spolu s kaktusem, který už se do bytu pěstitelky prostě nevešel, dostalo muzeum instrukce, jak se o rostlinu dál starat. „Věříme, že příští rok bude mít aspoň o jeden květ víc,“ řekl Marek.
Rostliny kvetoucí v době Vánoc jsou podle něho populární proto, že souzní s už pohanskou tradicí mít v době vrcholu zimy doma něco živého zeleného jako nadějí nového života. Z obdobné tradice vzešel i zvyk vánočních stromů.
Rekordních vánočních exponátů je ale v muzeu mnohem víc. Patří k nim i nejmenší vyřezávaný dřevěný betlém, vyvedený Milošem Němcem z Třemošice ve skořápce lískového ořechu z lipového dřeva. Schránka má 26 milimetrů a nejvyšší postavou v ní je svatý Josef měřící 12 milimetrů. Asi čtyřcentimetrový je betlém Mojmíra Čepa z Bílé Lhoty vložený do vlašského ořechu.