Článek
Někde ještě rozhodnutí nepadlo, kromě plateb za elektrický proud i kvůli očekávání, že návštěvnost sjezdovek klesne, protože domácnosti budou šetřit.
„Nevíme, jak to bude, jestli ti lidé přijedou,“ řekl Zdeněk Holemář za skiareál ve Svratce na Žďársku. Podotkl, že o letních prázdninách, kdy na travnatém svahu jezdí terénní tříkolky, byla návštěvnost o 30 procent nižší než v minulých dvou letech. O provozu v zimě by tam mělo rozhodnutí padnout do konce měsíce.
„Chystáme se, ale jestli pojedeme, to nevím,“ uvedl Karel Klapač ze sjezdovky Harusův kopec u Nového Města na Moravě. Kromě drahých energií podle něj není jisté, jestli výrobu technického sněhu umožní situace v energetice. Areál patří mezi velkoodběratele elektřiny a při vyhlášení určitého regulačního stupně by musel snížit výkon.
Provozovatelé sjezdovek v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku u Pelhřimova s lyžováním počítají. „Budeme váhat nad každým zapnutím zasněžovacího systému, to každopádně, protože to bude oproti loňské sezoně trochu jiný příběh, co do nákladů, ale rozhodně pojedeme. Pokud nenastanou nějaké ještě další okolnosti, o kterých nevíme,“ uvedla Magda Vaňková.
Na novou sezonu se připravuje také Petr Chlubna, správce skiareálu v Novém Jimramově na Žďársku. „Máme novou rolbu, novou čerpačku, teď se na to vykašlat nemůžeme,“ řekl. Pavel Havlíček ze skiareálu Šacberk u Jihlavy uvedl, že pro něj bude důležitá cena elektřiny v době, kdy bude potřeba zasněžovat.
Někteří provozovatelé sjezdovek řeší vedle ceny elektřiny i jiné problémy. Ve Vysoké u Havlíčkova Brodu to je soudní řízení se zemědělcem Miroslavem Hrtúsem, který tam má pozemek.
U lyžařského střediska Jalovec v Číchově na Třebíčsku čeká sportovní klub na to, jestli se někdo ujme sousedního rekreačního zařízení, které je na prodej. Minulou zimu toto zázemí lyžařům chybělo a přišlo jich málo. „Po loňské zkušenosti nevíme, jestli to pustíme,“ uvedl Pavel Škorpík k provozu vleku.