Článek
Ukáže pohlednice posílané od dob Rakouska-Uherska do 80. let minulého století a pro srovnání například i kopie sovětských pohlednic nebo pohlednic používaných za druhé světové války na území Německa. ČTK to dnes řekl Martin Mudroch z muzea. Výstava Vánoční pohlednice v zrcadle dějin bude otevřená od 26. do 30. prosince.
„Máme velmi slušnou sbírku, několik set pohlednic,“ řekl Mudroch. Dodal, že pohlednicím byla věnovaná také první vánoční výstava, která ve Svratce byla v roce 2002. Muzeum od té doby pořádá tematické vánoční výstavy pravidelně, navštěvují je stovky lidí. Koncem roku neotevřelo jen dvakrát, předloni kvůli epidemii a v roce 2004, kdy se stavěla nová muzejní expozice.
Nejstarší vystavené pohlednice budou z konce 19. století. Tehdy podle Mudrocha nesměly chybět církevní motivy, objevují se i obrázky dětí na sáňkách, srnky a jiná zvířata. Pohlednice byly barevné, některé se zlatým rámováním. Později už byly jednodušší, střízlivější, odráželo se v nich i dění doby, třeba na pohlednici z první světové války je vidět voják, který sní o své rodině.
Kvalita pohlednic se zhoršila za druhé světové války. „Horší tisk, horší papír. A trvalo to až do 50. let,“ uvedl Mudroch. Pak se začínala do vánočních motivů promítat i propaganda, na pohlednicích byly třeba také děti s Dědou Mrázem, který měl nahradit Ježíška. „Ale to, co bylo jinde, třeba v Sovětském Svazu, to tady není,“ řekl Mudroch. Pro porovnání budou vystavené například i kopie sovětských pohlednic s rudými hvězdami a kosmonauty.
Muzeum přiblíží rovněž některé texty vánočních přání. Na nejstarších pohlednicích jsou často v němčině, psané ještě kurentem. Někdy si lidé kromě přání hezkých svátků sdělovali i to, co se u nich doma zrovna děje.
Spolu s výstavou budou koncem roku přístupné stálé expozice muzea. Připomínají maloměstskou ulici s domky řemeslníků v době první republiky. Součástí muzea také venkovská prodejna Jednoty v podobě okolo roku 1970.
Loňská vánoční výstava Než přijde Ježíšek přiblížila předvánoční přípravy v době první republiky i v době komunismu. V roce 2019 muzeum ve Svratce vystavovalo vánoční ozdoby, o rok dřív připravilo expozici odkazující k tradicím Vánoc z první republiky nazvanou Vánoce za tatíčka Masaryka.