Článek
Diabetický makulární edém je vážnou komplikací cukrovky obou typů. Díky implantátu se léčebná látka v oku uvolňuje tři roky. Neléčený otok vede k závažnému zhoršení zraku.
„Dlouhodobý léčebný efekt implantátu představuje účinnou a bezpečnou metodu léčby chronického onemocnění sítnice u diabetiků. Zabraňuje vzniku recidivy makulárního edému a snižuje léčebnou zátěž i frekvenci návštěv v nemocnici,“ zmínil přínosy implantátu primář jihlavského očního oddělení Pavel Pernica.
Zákrok provedl lékař jihlavské nemocnice Vladimír Vávra a lékař Jan Ernest, který s nemocnicí spolupracuje externě.
Diabetický makulární edém patří k nejčastější příčině ztráty zraku diabetiků. Způsobuje otok v oblasti žluté skvrny sítnice, tedy místa s nejvyšší hustotou světločivných buněk zodpovědných za nejostřejší vidění. Otok sítnice je důsledkem chronického poškození sítnicových cév. Postihuje až 30 procent lidí, kteří se s diabetem léčí 20 a více let.
Léčbě diabetického makulárního edému se oční oddělení jihlavské nemocnice věnuje dlouhodobě a aplikuje i biologickou léčbu. V diabetické ambulanci mělo oddělení loni 1945 pacientů a v ambulancích očního oddělení lékaři loni ošetřili přes 20 tisíc pacientů. Operací za loňský rok evidují 1512. V roce 2021, kdy byla péče omezená kvůli pandemii covidu-19, bylo na operačním sále 1188 pacientů očního oddělení, zatímco v předcovidovém roce 2019 jich bylo podle zveřejněný výročních zpráv přes 1900.