Článek
Město plánuje utratit 617,5 milionu korun, což je částka odpovídající jeho očekávaným ročním příjmům. Rozpočet v pondělí odpoledne schválili zastupitelé města téměř bez diskuse. Promluvil jen zastupitel Zdeněk Dobrý z opoziční KSČM, který předloženému návrhu rozpočtu vytkl to, že obsahuje i peníze očekávané za prodej chaty, již město vlastní v Orlických horách. „A my jsme nebyli pro,“ uvedl.
Starosta Jan Tecl mu odpověděl, že v případě, že by chata nebyla prodána, bude rozpočet upravený tak, aby zůstal vyrovnaný.
Bez dluhů hospodaří třiadvacetitisícové město dlouhodobě. „Úvěry a půjčky od finančních institucí nevyužíváme pro financování rozpočtu více než deset let,“ upřesnil starosta, který je i senátorem za ODS. Poslední dřívější úvěr Havlíčkův Brod splatil v roce 2016. Samosprávu k tomu podle starosty vede rozpočtová odpovědnost i to, že město v budoucnu čekají náročné projekty. Diskuse se podle něj vede například o formě obnovy dosluhujícího plaveckého bazénu.
Proti rozpočtu schválenému pro letošek počítá Havlíčkův Brod v roce 2022 s navýšením ročních příjmů, stejně jako výdajů, o 13,5 milionu Kč. Na jednu stranu se podle starosty dá očekávat oživování ekonomiky po pandemii. „Na druhou stranu je zde reálná hrozba inflace, která zvyšuje očekávané výdaje na zajištění komunálních služeb a provozních výdajů všech složek municipality,“ uvedl.
Na kapitálové výdaje má Havlíčkův Brod ve zveřejněném novém rozpočtu přes 133 milionů Kč. Na obnovu Kyjovské ulice v něm je 31 milionů korun. Na další etapu úprav městského parku přes 12 milionů, podobnou částku město vydá také za dokončení vodovodu a kanalizace v místní části Novotnův Dvůr. Na stavby, které bude město platit v souvislosti se stavbu jihovýchodního obchvatu, má v rozpočtu na rok 2022 devět milionů korun.
Silniční obchvat měřící čtyři kilometry od loňska staví státní Ředitelství silnic a dálnic, sloužit by měl začít koncem roku 2023.