Článek
Vyvolávací cena dosud neznámého díla byla 150 000 korun. Online aukce se konala v úterý. ČTK to za galerii sdělil Ladislav Málek.
„Lept je evidovaný ve všech soupisech díla, jen to byl dodnes neznámý a nikdy nepublikovaný lept, nemá ho žádná ze současných českých galerií,“ řekl Málek. Původní majitel podle něho dřív nevěděl, jak hodnotný kus vlastní. I po prodeji zůstane list v České republice.
Grafický list z roku 1954 byl letos vystavený v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě jako dílo měsíce v rámci výstavy Petrkov v nás, která byla poctou Reynkovi.
Růst cen výtvarných děl je podle Málka nyní způsoben zájmem o investice do umění. „Reynek je v současnosti absolutní fenomén, v grafické tvorbě je absolutní česká jednička,“ řekl Málek.
Jeho galerie sídlí v Čáslavi ve Středočeském kraji, výstavní prostory má také v Golčově Jeníkově na Vysočině a Málek spolupracuje s havlíčkobrodskou galerií, která má rozsáhlou sbírku Reynkova díla.
Básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek (1892 - 1971) patřil ke generaci českých umělců, kteří smysl umění hledali v souladu osobního přesvědčení a víry s přirozeným řádem světa a jeho estetikou. Reynek prožil téměř celý svůj život v rodném Petrkově na Havlíčkobrodsku. Právě tam nacházel inspiraci a mystická setkání pro svou tvorbu, v níž podrobně vylíčil pokornou lásku k bohu, životu a ke všemu, co žije a trpí.
Petrkovský zámeček koupil stát, který ho předal do správy Památníku národního písemnictví se sídlem v Praze. Cílem je vytvořit v něm česko-francouzské kulturní centrum. Příležitostné akce pro veřejnost se tam konají od června. Reynek v petrkovském domě žil s manželkou, francouzskou básnířkou a překladatelkou Suzanne Renaudovou (1889 až 1964), bydleli v něm i jejich synové, fotograf Daniel a překladatel Jiří. V roce 2014 oba krátce po sobě zemřeli.