Článek
Prohlédnout si bude možné například hrobku rodiny Pallavicini v Jemnici nebo Větrný zámek na Křemešníku. Národní zahájení Dnů evropského dědictví je naplánované na 9. září, na Vysočině se k němu památky přidají následující dva víkendy.
Jemnická hrobka, kterou město postupně rekonstruuje, se otevře 10. a 11. září společně s kostely svatého Stanislava, Víta a Jakuba. Hrobka byla dokončena v roce 1902 podle návrhu vídeňského architekta a dvorního stavebního rady Otto Hofera v historizujícím neoklasicistním slohu. Postupně do ní bylo uloženo osm příslušníků rodiny včetně markraběte Karla Pallavicini.
O stejném víkendu budou moci lidé na zámku v Náměšti nad Oslavou přijít na kostýmované prohlídky zámku. Mají podat události vzdálené i nedávné historie s humorem i v netradičních souvislostech nebo s alternativním řešením. Zaměří se na španělské postavy včetně Kryštofa Kolumba, Francisca Franca nebo Pabla Picassa.
Vila nazvaná Větrný zámek stojí nedaleko Pelhřimova. Přístupná bude 10. září. Objekt začal stavět v roce 1930 podle projektu Kamila Hilberta, jenž se podílel na dostavbě chrámu svatého Víta na Pražském hradě, sochař Josef Šejnost. Na věži zámku sedí sedm skleněných havranů, připomínají pohádku o sedmi bratrech, proto je někdy označovaný jako Havraní zámek. Šejnost chtěl ve vile vybudovat muzeum svých medailí, zůstalo ale jen u plánů.
Pelhřimov zahájí Dny evropského dědictví v sobotu 10. září v 10:00 troubením z věže kostela svatého Bartoloměje. Lidé si také budou moci projít město s výkladem průvodce a nakoupit na farmářském a řemeslném jarmarku.
Telč se k oslavám přidá koncerty a přednáškou v kostele svatého Ducha a svatého Jakuba. Koncert společně s výstavou sklářských výtvarnic Jablonecka Ivy Kolorenčové a Markéty Váradiové nabídne také jihlavský Dům Gustava Mahlera. Program je připravený na 17. září.
Celkově si pořadatelé pro letošní DED připravili v kraji 26 akcí, podrobnosti o nich je možné nají na webu organizátorů.
Pořadatelem Dnů evropského dědictví v ČR, jejichž tématem je udržitelné dědictví, je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Tato zájmová nevládní organizace od roku 1990 sdružuje především historické obce nebo jejich části, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty. K letošnímu 1. lednu měla celkem 205 členů, z toho 196 řádných (obcí, měst a městských částí) a devět přidružených.