Článek
Město finančně podpoří studující zdravotníky, kteří se naopak smluvně zavážou, že po ukončení studia budou profesně působit v Žatci. Kolik let budou studenti využívat stipendijní program, tolik let budou muset pracovat ve městě. První program je pro budoucí lékaře a zubaře, ti mohou dostat 50 tisíc korun za akademický rok. Druhý program je určen pro nelékařské zdravotnické pracovníky, kteří mohou získat 20 tisíc na střední škole a 30 tisíc korun u navazujícího studia za rok.
„Chceme začít více spolupracovat se studenty, chceme, aby tady po studiu zůstali. Za tu finanční podporu bude kompenzací to, že potenciální lékař nebo zdravotní sestra bude po určitou dobu působit v katastru Žatce, ať už v žatecké nemocnici nebo v privátní ordinaci,“ řekl místostarosta Radim Laibl (ANO). „Žatecká nemocnice navíc přišla s tím, že pokud uchazeč skončí u nich, tak polovinu veškerých nákladů, které bude platit město, je ochotná vykompenzovat,“ doplnil.
Ve městě podle Laibla chybějí nejvíce praktičtí lékaři pro dospělé i pro děti a dorost a zubaři.
Stipendijní program Žatce bude možné kombinovat s krajskou podporou. Kraj pravidelně vyhlašuje ve zdravotnictví dva stipendijní programy. Jeden je pro studenty všeobecného lékařství, budoucí zubaře a farmaceuty, a druhý pro nelékařské pracovníky. V programu pro lékaře kraj vyplatil od roku 2015 stipendia v celkové výši 10,25 milionu korun a v programu stabilizace nelékařských zdravotnických pracovníků 315.000 korun.