Článek
Chátrající areál, jenž město před časem pořídilo, vyžaduje stamilionové investice. Je rovněž součástí nominace Žatce na Seznam světového dědictví UNESCO.
Studie se zaměří v první řadě na samotný areál pivovaru, tedy historické budovy i novodobé přístavby, které jsou v současné době pronajímány k různým účelům. „Studie se ale bude týkat nejen budov. Má se věnovat celému území, kde může vzniknout bydlení kolektivní i individuální, budování inženýrských sítí a podobně,“ řekla starostka.
Radnice se bude snažit o rozvoj celé lokality kolem Chomutovské ulice. „Studie má říct, co s celým územím. Nejen se současnými objekty, ale i jak urbanisticky navázat na další plochy. Může sloužit i jako podklad pro případné využití dotačních titulů,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Mazánková.
Dreherův pivovar je v majetku města od roku 2017. Radnice ho tehdy pořídila za 27 milionů od několika vlastníků. Areál měl následně od města koupit a oživit soukromý investor, z plánů ale sešlo.
Žatec jakožto současný majitel Dreherova pivovaru plánuje v areálu řadu aktivit. Některé objekty, jako třeba sladovna, budou v nejbližších letech vyžadovat výdaje na zajištění stavebního stavu. Hotová studie celého území pak poslouží buď přímo městu, nebo případnému kupci či investorovi. Podle starostky jde výhledově o atraktivní lokalitu. Areál tvoří 17.000 metrů čtverečních pozemků. V územním plánu města jsou vyčleněny na individuální či kolektivní bydlení. V současné době je část budov prázdná nebo se pronajímá.
Areál v Chomutovské ulici nedaleko železničního nádraží se začal stavět v roce 1898. Samotný pivovar je neorenesanční stavba s fasádou z červených cihel, kulturní památkou je od roku 2015.