Článek
Nádrž pojme 12 600 metrů krychlových vody. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
Oprava vodní nádrže zvané Gabrielka na Telčském potoce stála 7,8 milionu korun. Půlhektarové vodní dílo bylo již ve špatném stavu. „Při komplexní rekonstrukci jsme ze zátopy vytěžili sediment, vyměnili výpustný objekt včetně potrubí, zbourali a znovu jsme postavili s použitím moderní železobetonové konstrukce bezpečnostní přeliv pro převádění povodňových průtoků,“ uvedl Michal Rousek, náměstek severočeského oblastního ředitele Lesů ČR pro vodní hospodářství a investice.
Zároveň vzniklo takzvané litorální pásmo vodní plochy se stabilní hladinou, tedy plynulý přechod mezi vodním prostředím nádrže a okolním územím, které svědčí vodomilným živočichům, jako je ropucha obecná či skokan hnědý, a dalším.
Lesníci pracují na vodních tocích také na dalších místech v Krušných horách či na Děčínsku. Naposledy stavěli na severu Čech vodní nádrž, která slouží k zadržování vody v krajině, uprostřed lesa poblíž Starých Křečan ve Šluknovském výběžku.
V celé České republice má státní podnik letos v plánu podle informací na webu realizovat více než 170 staveb a připravit projekty na 90 dalších v rámci programu Vracíme vodu lesu.
Podle mapy na webu Intersucho je aktuálně výrazné sucho mimo jiné i v severozápadních Čechách, tedy v Krušných horách či Polabí a ve Středočeském kraji. Povodí Ohře plánuje stavbu nové vodní nádrže na hranicích Ústeckého a Středočeského kraje u Kryr nedaleko Podbořan. Sloužit má ke snížení povodňových rizik i pro boj se suchem. Z plánu vyplývá, že nádrž bude velká 124 hektarů, výška hráze u této přehrady dosáhne 21,7 metru. Nádrž pojme osm milionů metrů krychlových vody.