Článek
Poprvé se budou moci na vyhlídku v africkém stylu podívat 1. července v 11:00. ČTK o tom dnes informovala mluvčí zoo Veronika Schranková.
Vyhlídkové místo lidé najdou v horní části areálu zoologické zahrady. Nabídne pohled na žirafy severní núbijské, watusi, pštrosy dvouprsté nebo vodušky jelenovité. Pravidelně se zde budou konat komentovaná setkání. „Cílem je poskytnout návštěvníkům bližší pohled na zvířata, a tím i hlubší pochopení jejich chování, včetně přiblížení významu jejich chovu v zoo,“ uvedla hlavní zooložka Petra Padalíková.
Součástí vyhlídky je i nová edukační cedule zaměřená na ekologii savan a stylové občerstvení Hakuna Matata Grill s posezením. „Celý prostor by tak měl poskytnout našim návštěvníkům dostatek místa pro odpočinek a zároveň atraktivní pohled na naše zvířata,“ doplnila ředitelka zoo Ilona Pšenková.
Slavnostní otevření vyhlídky Samburu doplní rytmy afrických bubnů v podání skupiny Robena Mlausiho. Poté se uskuteční první komentované setkání u žiraf a představí se i nový pivní speciál Samburu 11. Uskuteční se africký hudební workshop a pro děti budou připravené výtvarné dílny.
Žirafy začala ústecká zoo chovat 22. června roku 1983, kdy ze zoo ve Dvoře Králové dorazil chovný pár žiraf severních núbijských. Zoo Ústí nad Labem se tak stala v pořadí pátou zoo v tehdejším Československu, kde se žirafy začaly chovat. Po 4,5 letech se zde narodilo první mládě tohoto druhu, a zoo se tak v té době zařadila mezi významné evropské zoologické zahrady, kde se žirafy rozmnožují. Další mláďata následovala, celkem se jich v ústecké zoo narodilo 25, z toho 13 samců a 12 samic.
Odchovy ústecké zoo mohou vidět například návštěvníci Safari de Peaugres, Zoo Lipsko, Zoo Varšava nebo v Zoo Poznaň. V současné době jsou v ústecké zoo tři samice. Tento druh je kriticky ohrožený a populace neustále klesají. Ze všech druhů žiraf jsou žirafy severní nejvíce ohrožené. Jejich počty v přírodě za poslední tři generace klesly o 90 procent. Důvodem je ztráta životního prostředí a trofejní lov. Dnes se ve volné přírodě vyskytuje jen kolem 5000 jedinců.