Článek
Ve třetím čtvrtletí se na seznam památek dostala také hrobka významné rodiny průmyslníka Johanna Schichta na hřbitově ve čtvrti Střekov a soubor čtyř hrobek továrníků na hřbitově v Krásném Březně. ČTK to dnes řekla mluvčí pracoviště Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem Věra Brožová.
Budova v Palachově ulici byla otevřena 28. září 1930 jako menšinová obecní a měšťanská škola. Stavbu proslulého českého architekta Gočára podpořil i stát. Funkcionalistická budova se měla stát symbolem nového Československa v převážně německy mluvícím Ústí. V době svého vzniku měla škola 19 tříd a už dva roky po slavnostním zkolaudování ji navštěvovalo víc než 600 žáků.
Architekt Josef Gočár byl zkušeným projektantem školních budov, známé jsou zejména jeho průkopnické práce v Hradci Králové. Budovu zdobí dobový státní znak, umístěný na kamenné desce před hlavním průčelím.
Johann Schicht patřil do významného rodu ústeckých průmyslníků. Původní sídlo rodinné mýdlárny přesunul z Rynoltic do Ústí nad Labem-Střekova, kde roku 1882 spustil výrobu. Roku 1891 si zaregistroval obchodní značku proslulého mýdla s jelenem. Schichtova hrobka na střekovském hřbitově je velkoryse zdobená secesní stavba. Hrobku továrníka v roce 1912 nechali vystavět jeho synové Georg a Heinrich. Po stranách nese sochařskou výzdobu symbolizující vztah muže a ženy a muže s mužem. V centrální části je mramorová busta podnikatele, která dříve vynikala na pozadí zlaté mozaiky.
Na hřbitově v Krásném Březně jsou nově na seznamu památek hrobka rodin Aloise Köhlera, Antona Baselta, Carla F. Wolfruma a rodiny Fritze Wolfruma.
Ústí nad Labem na konci loňského roku rozhodlo, že převezme šest hrobek významných Ústečanů. Velkorysé funerální stavby od roku 1945 chátraly.