Článek
Nyní je návštěvnost sportovišť poznamenaná omezeními, lidé se musí při vstupu prokázat certifikátem o ukončeném očkování nebo o prodělané nákaze. „Ceny našich služeb musí být konkurenční a musí být nastaveny na tržní úroveň tak, aby pokryly všechny náklady,“ řekl Tomáš Vohryzka, ředitel Městských služeb Ústí nad Labem, které spravují plaveckou halu na Klíši. Městská příspěvková organizace rozdělila ceny do dvou kategorií. Od 10:00 do 15:00 dospělí zaplatí za hodinu v bazénu 80 korun, za dvě hodiny 120 korun. V čase od 15:00 do 20:00 stojí hodina strávená v plavecké hale 100 korun, dvě hodiny 150 korun. Základní vstupné, které platilo do 31. prosince 2021, bylo jednotné. Hodina dospělého vyšla na 75 korun, dvě hodiny na 100 korun.
„Dopoledne je menší zájem a my jsme tím řešili vytížení sportoviště v jednotlivých fázích dne. Chtěli jsme zvýšení cen přesunout hlavně do odpoledních hodin tak, aby nám to vytvořilo ekonomický důvod, aby lidé chodili do 15:00,“ řekl Vohryzka. Podle něj platí snížené dopolední vstupné i pro ty, kteří dorazí do 14:45. Zda se zvedla dopolední návštěvnost, podle ředitele zjistí podrobná analýza.
V lednu 2019, ještě před pandemií, plavecký areál navštívilo 10 188 lidí, letos to bylo 9294 návštěvníků. Vohryzka to přisuzuje protiepidemickým opatřením a dlouhodobému uzavření haly.
Od 1. února změnil ceník v reakci na zvyšování provozních nákladů také děčínský akvapark. „Je to krok, který neděláme rádi. Musíme nicméně reagovat na aktuální situaci nejen ohledně energií, ale také vzhledem k vládním opatřením, kvůli kterým došlo k poklesu návštěvnosti,“ uvedl primátor Jiří Anděl (za ANO).
Vstupné do plavecké haly a do venkovního areálu se abonentům zvýší o pět korun, jednorázovým návštěvníkům o deset korun. Slevy pro seniory, děti do 15 let, studenty či držitele ZTP průkazů zůstávají zachované. „Častí návštěvníci určitě ušetří, pokud si pořídí abonentní čip,“ řekl ředitel akvaparku Igor Bayer a dodal, že v současné době má plavecký areál zhruba 11 tisíc předplatitelů.
Protiepidemická opatření i uzavření areálu se podepsalo na návštěvnosti, která od roku 2019 klesla zhruba o 50 procent. Při běžném provozu přijde do akvaparku přibližně 250.000 lidí, rekordní návštěvnost byla 282 672 návštěvníků v roce 2015.
Zdražení vstupů má v plánu také Aquasvět, který provozuje společnost Kultura a sport Chomutov. Aktuálně je hala kvůli plánované rekonstrukci zavřená, podle jednatele Radka Holuši se pro plavce otevře na přelomu února a března, celý areál pak v květnu.