Článek
Přesně měsíc po požáru dnes při ranním průzkumu požářiště drony nenašly žádné místo se zvýšenou teplotou. Lokalitu v současnosti kontroluje 84 dobrovolných a 45 profesionálních hasičů.
Hlavní škody při požáru, který zničil 1060 hektarů lesa, vznikly na majetku státu. Poničeny byly vysokozátěžové zábrany nad Hřenskem, cesta na Pravčickou bránu a další. Škody teprve vyčíslí správa národního parku. Ministerstvo životního prostředí připravilo program, v rámci kterého může rozdělit na pomoc obcím v Českém Švýcarsku až 100 milionů korun. Příjem žádostí spustí 1. září.
Obce mohou žádat o dotaci také z programů ministerstva pro místní rozvoj. Ústecký kraj poslal obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko milion korun, které může využít na propagaci turistiky. Zatím chybí konkrétní finanční pomoc podnikatelům, kteří přišli o návštěvníky.
Požár zcela zničil dva domy v Mezné nedaleko Hřenska, další byly poškozeny. „My bychom peníze chtěli dát těm konkrétně postiženým lidem v Mezné, jen teď zvažujeme, jaká částka to bude,“ uvedl senátor Zbyněk Linhart (za STAN), který vyhlášení sbírky spoluorganizoval, ke sbírce Donio. Škody na zničených domech jsou podle Linharta za více než deset milionů korun. Další finance by ze sbírky mohli dostat dobrovolní hasiči, jejichž techniku požár zničil. „Příští týden se k tomu ještě sejdeme,“ uvedl Linhart. „Trochu jsme čekali na to, co udělá stát, abychom ze sbírky pokryli to, na co peníze dát nemůže,“ dodal.
Požár zhruba na patnácti procentech území národního parku se podařilo uhasit po dvaceti dnech. Na místě se vystřídalo 6000 hasičů. Správa národního parku převzala požářiště 12. srpna. Od té doby denně kontrolují dobrovolní a profesionální hasiči spolu s revírníky místa, kde by se mohla objevit skrytá ohniska. Od víkendu, kdy začalo v regionu pršet, se jich objevuje výrazně méně než v předchozích dnech. V průzkumech pomáhají drony.
Policie požár vyšetřuje jako obecné ohrožení.