Článek
Zákaz vstupu do vody a na vodní plochu platí od čtvrtka do odvolání. Dohled nad vodní plochou bude provádět poříční oddělení policie. „Vstupovat se nesmí do vody, okolo ní se lidé mohou pohybovat,“ informovala Hana Volfová, mluvčí státního podniku Diamo, který je správcem vodní plochy.
Požár hasí sedm vrtulníků. Vedle dvou strojů, které poslaly na pomoc Polsko a Slovensko, s ohněm bojují i dvě armádní a dvě policejní helikoptéry a také vrtulník firmy Czechoslovak Group. Řekl to generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Do Česka dnes odpoledne dorazila i dvě hasicí letadla z Itálie, každé s kapacitou přes 6000 litrů vody. Zasahující vrtulníky s tzv. bambi vaky mají kapacitu od zhruba 1000 po 3000 litrů vody. Letouny Canadair zapůjčené z Itálie jsou schopné čerpat vodu za letu přímo z hladiny, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) mohou znamenat průlom v boji s požárem. Hasiči s požárem bojují čtvrtý den.
Hasiči dnes na twitteru dvě hodiny po příletu canadairů z Itálie informovali, že bylo rozhodnuto, že nyní se uskuteční letecký průzkum jezera Milada a následně letecký průzkum požářiště v Hřensku. Poté se rozhodne o dalším postupu.
Na území Českého Švýcarska hoří od neděle, zasažena byla plocha o rozloze zhruba 1000 hektarů. Evakuováno bylo 450 lidí. U rozsáhlého požáru podle Vlčka zasahuje asi 240 profesionálních a 250 dobrovolných hasičů.
Jezero Milada vzniklo rekultivací po těžbě hnědého uhlí v místech bývalého lomu Chabařovice u Ústí nad Labem. Vodní plocha má 252 hektarů, maximální hloubku 25 metrů a délku 3,2 km. Veřejnosti se otevřelo na jaře roku 2015. Místo je oblíbeným cílem místních i turistů.