Článek
O stromy mají lidé zájem, mohou si je vybrat a také sami uříznout. ČTK to řekl ředitel městského Lesního úřadu Antonín Novák. Uvedl, že čerstvě pokácený stromek v domácnosti vydrží mnohem déle než stromky, které se prodávají už uříznuté. Většinou jsou totiž ze zahraničí a mohou být pokácené i několik týdnů.
„Pěstujeme tady vánoční stromy pod elektrovodem vysokého napětí, kde nic jiného nemůže ze zákona růst, takže plochu využíváme takto. Máme tady smrky pichlavé a asi dva druhy jedlí,“ řekl ředitel. Stromů podle něj zbývá ještě určitě přes stovku. Stromky rostou asi sedm let. Příští rok přibudou jedle kavkazské, které ještě nevyrostly do požadované výšky.
Stromy z oplocenky v Horním Oldřichově město prodává poslední tři roky. Největší zájem měli lidé první rok, kdy bylo na prodej víc jedlí. „Lidé většinou chtějí krásné voňavé jedle. Smrk pichlavý opravdu píchá, hlavně pak při zdobení, naopak dlouho vydrží,“ uvedl Novák. Příští rok očekává větší zájem právě kvůli širší nabídce jedlí.
Zájemci si mohou strom zarezervovat. Lesníci ho pak náležitě označí, aby si ho nekoupil jiný zákazník.
O stromky se musí lesníci starat po celý rok. Pravidelně je zastřihují a také hlídají, aby je neobrostl plevel. „Péči jim věnujeme vlastně pořád,“ řekl ředitel. Proto jsou podle něj letos ceny o 50 korun vyšší. Smrk pichlavý vyjde na 575 korun a jedle na 690.