Článek
Jde o třinácté maloplošné zvláště chráněné území v CHKO Brdy, obdobný charakter má i nedávno vyhlášená přírodní rezervace Koníček. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
Brdské lesy byly v minulosti kvůli těžbě dřeva většinou přeměněny na smrkové monokultury a Klobouček je jedním z mála míst, kde měla příroda více prostoru. „Klobouček jako nenápadný vrchol na úbočí Toku, ležící mezi Obecnicí a dopadovou plochou, ukrývá výjimečnou lesní podívanou. Staré porosty, z rozhodnutí vlastníka lesa již téměř sto let ponechané bez zásahu, představují v Brdech neobvykle bohatou skladbu dřevin,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer. V suťovém lese rostou kromě obvyklejších buků mohutné staré lípy, kleny, jasany a jilmy a je tam i množství mrtvého dřeva, které hostí řadu vzácných druhů hub.
V době vyhlášení CHKO Brdy dala Agentura ochrany a přírody v tamních lesích zmapovat staré stromy. Rozpadající se dřevo je totiž domovem mnoha rostlin, živočichů a hub. „Právě v okolí Kloboučku jich bylo ve srovnání s jinými částmi CHKO nebývalé množství – na ploše 26 hektarů jich byly nalezeny více než dvě stovky. Proto jsme zde přistoupili k vyhlášení přírodní rezervace, abychom jim zajistili dostatečnou ochranu,“ uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.
Součástí rezervace je i malá loučka s chudým smilkovým trávníkem, dříve využívaným na seno. Loučka je stanovištěm několika vzácných druhů hub, typických právě pro chudé podhorské trávníky. Dalším cílem je zajistit vhodnou péči i tomuto společenstvu. Suťovým lesem, skalními útvary a malebnou loučkou vede naučná stezka, vybudovaná ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky.
CHKO Brdy vznikla v roce 2016 na území někdejšího vojenského újezdu. CHKO ochraňuje například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Díky zákazu vstupu se ve vojenském výcvikovém prostoru zachovala řada vzácných živočichů a rostlin.