Článek
„V expozici nechybí například nábytek, který Masarykové patřil, i část původního vybavení poradny pro matky s dětmi, která zde přes 60 let fungovala,“ řekla ředitelka Muzea T. G. M. Rakovník Magdalena Elznicová Mikesková. Muzeum spravuje též muzejní objekty v Lánech a několik dalších.
Návštěvníci si mohou v muzeu prohlédnout stůl, židle, příborník i komodu z jednoho z posledních pražských působišť Masarykové, původní lavice, přebalovací pult či kachlová kamna z poradny a řadu autentických exponátů z historie Českého, dříve Československého červeného kříže. „Nejstarší jsou tam z období konce 19. století,“ doplnila Elznicová Mikesková.
Nechybí ani interaktivní hry a videa, které hravou formou představí osobnost Masarykové také dětem. Zajímavostí je také audiovizuální ztvárnění kultovní fotky Alice Masarykové. Expozice připomíná také první světovou válku i další válečné konflikty. Prostory lze také využít jako místo pro konání přednášek či besed.
Dům nechala postavit Masaryková v roce 1928 pro místní skupinu Červeného kříže, sloužil jako poradna pro matky s malými dětmi. Poradny zakládala organizace v období první republiky na mnoha místech, podle Elznicové Mikeskové se jednalo o průkopnický krok. V Lánech fungovala až do roku 1991.
Osobnost Alice Masarykové je podle ředitelky dodnes nedoceněná, proto se vedení muzea rozhodlo věnovat jí a jejímu odkazu samostatné muzeum. V roce 2017 objekt vykoupil Středočeský kraj, o rok později se podařilo získat evropskou dotaci, která pokryla většinu ze 13 milionů korun potřebných pro vznik muzea.
Prvorozená dcera Tomáše Garrigua Masaryka byla popularizátorkou sociologie, emancipace žen a abstinentního hnutí. V roce 1919 spoluzaložila v Československu Červený kříž a do roku 1938 byla jeho předsedkyní. Po nástupu komunistů emigrovala a zemřela v Chicagu v roce 1966. Bylo jí 87 let. Pohřbená je na hřbitově v Lánech.