Hlavní obsah

Středočeský kraj chce lákat návštěvníky na poutní turistiku

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

V regionu je velké množství církevních památek a míst spojených se životy českých světců, toho chce hejtmanství využít.

Článek

Cílem projektu, který bude koordinovat spolek Svatá Ludmila 1100 let, je propojit tradiční poutní stezky a poutní místa na území kraje a nabízet turistům a školám další program v okolí nebo ubytování. Zástupci kraje a spolku se k tomu zavázali v memorandu o spolupráci, které dnes podepsali na krajském úřadě.

Spolek Svatá Ludmila 1100 let organizoval loňskou Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku a ve svých aktivitách se rozhodl pokračovat. Krajský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci) uvedl, že hejtmanství chce díky spolupráci se spolkem vrátit poutní turistiku mezi atraktivní způsoby trávení volného času. „Středočeský kraj je kolébkou české státnosti a je v něm řada míst spojených se životy českých světců, a to nejen se svatou Ludmilou, ale i se svatým Václavem, Prokopem či Ivanem,“ připomněl Švenda.

Projekt není určený jen pro věřící. Podle předsedy spolku a starosty Tetína Martina Hrdličky by jeho součástí měla být databáze poutních míst a stezek v regionu. Spolek už o svých aktivitách začal jednat s Klubem českých turistů a serverem Seznam.cz, který provozuje službu Mapy.cz. Nejdříve je totiž potřeba zmapovat dosavadní datové zdroje, aby se neplýtvalo silami na něco, co již existuje.

Na území kraje je řada známých poutních míst, například Svatá Hora v Příbrami, Stará Boleslav, Budeč, Svatý Jan pod Skalou nebo Skalka u Mníšku pod Brdy. Podle Hrdličky ale existuje i řada méně významných sakrálních objektů, jako jsou různé kapličky, boží muka a podobně, často lokálního charakteru, které mají také svůj příběh, a bylo by dobré je do databáze doplnit.

Autoři projektu chtějí využít dosavadní síť turistických tras a cyklostezek i již existujících vlastních poutních stezek. Je však možné, že přijdou i s novými náměty poutních cest. Ředitelka spolku Miroslava Janičatová uvedla, že například u Svaté Hory v Příbrami jsou některé stezky neoznačené. Spolek chce tyto náměty předávat klubu turistů.

Konkrétní náklady projektu podle Švendy zatím nejsou známy, kromě dotace pro spolek Svatá Ludmila 1100 let. Má být ve výši 700 000 korun a příští týden ji budou schvalovat krajští zastupitelé.

Doporučované