Článek
Při povodních v polovině srpna 2002 se ze Spolany vyplavily do vody a unikly do ovzduší desítky tun jedovatých látek. „Po povodních v roce 2002 a 2013 byly provedeny detailní analýzy možných rizik v případě povodňového stavu na jednotlivé výrobní jednotky a jednotlivá opatření, identifikována v těchto analýzách, byla realizována,“ uvedl mluvčí společnosti Pavel Kaidl.
Areál Spolany je přímo u Labe, vodu z něj využívá pro výrobní procesy. Při povodních v roce 2002 byl celý areál zatopen, kromě materiálních škod způsobila povodeň i únik nebezpečných látek do vod a ovzduší. Povodňové plány poté společnost upravila a využívá technická i organizační opatření, která umožňují mimo jiné včasné odstavení výroby, instalaci zpětných klapek na výpustích či rychlou demontáž řídicích systémů výroby.
Firemní dispečink Spolany je napojený na Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a složky záchranného integrovaného systému. „Z dispečinku zasíláme pravidelné on-line informace o provozu přímo zástupcům místních samospráv a státních institucí,“ uvedl Kaidl. Pro obyvatele podle něj funguje Informační systém Neratovický rozhlas a informace o aktuálním provozu nabízí internetové stránky Ekologického centra Kralupy.·
„Hlavním opatřením na zamezení vlivu povodní na areál Spolany je plánované vybudování protipovodňové ochrany nejen vlastního areálu, ale i města Neratovice a obce Libiš (PPO Neratovicko Q100). Projekt je v současnosti v přípravné fázi,“ doplnil Kaidl.
Spolana spolu s Neratovicemi a Libiší nechaly v roce 2014 udělat studii možných variant ochrany celé oblasti, vzniklo šest variant možného řešení, které později prověřovali i odborníci z Českého vysokého učené technického v Praze. Vyhodnocení ukázalo, že plánovaná opatření jsou efektivní a byla doporučena také výsledná optimální varianta. Chemička, Neratovice a Libiš uzavřely smlouvu o pořízení dokumentace vlivu na životní prostředí (EIA). Předběžný plán z roku 2015 předpokládal zahájení stavby nejdříve v roce 2020, už tehdy byla cena odhadnuta na více než 1,3 miliardy korun.
Spolana, která od roku 2016 patří do skupiny Orlen, vyrábí různé chemikálie, jako jsou kyselina sírová, kyselina chlorovodíková, oleum a jiné. Je také jediným výrobcem PVC a kaprolaktamu v České republice. Kaprolaktam je základní surovinou například pro výrobu polyamidových vláken, která se používají třeba při výrobě sportovního oblečení a sportovních potřeb.