Článek
Solární zdroje by mohly být například na střeše bazénu i dalších objektech. Město také čeká na novelu energetického zákona, která by měla umožnit, aby energii vyrobenou na jedné z budov mohlo město využívat i v jiné budově.
Město se případným využitím fotovoltaiky podle starosty zabývá přibližně půl roku, už několik let také snižuje náklady na energie nákupem elektřiny a plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno. Další zvažovanou úsporou nákladů je změna zdroje vytápění například na tepelné čerpadlo, ale je třeba zahrnout i návratnost případných investic, kterou ovlivňuje vývoj cen energií.
„Propočítáváme, co se vyplatí, a samozřejmě jsou to i technické možnosti, jestli se všude dá nahradit plynový kotel tepelným čerpadlem a za jakých podmínek,“ doplnil starosta Rakovníka Luděk Štíbr (ODS).
Mezi vytipovanými budovami pro umístění solárních panelů jsou třeba Kulturní centrum Rakovník, sportovní hala či budova rakovnického úřadu v ulici Na Sekyře, v tomto případě ale město čeká na vyjádření památkářů.