Článek
„Plánován je 11. května pouze pietní akt u památníku,“ řekl za organizátory ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. Podobná situace byla i loni a předloni, kdy byl doprovodný program zrušen kvůli pandemii koronaviru.
Podle Velfla se vojenská technika na místo nedostane kvůli staveništi. Je však otázkou, zda budou ukázky bojů možné po skončení dostavby D4. „Uvidíme, jaké tam vznikne bezpečnostní ochranné pásmo od příjezdových komunikací k dálnici, jestli tam bude prostor, kde bychom se s tím vešli,“ uvedl Velfl.
Poslední bojové události druhé světové války v Evropě se odehrály 11. a 12. května 1945. Ve směru od Prahy a z výcvikového prostoru SS na Sedlčansku se tehdy desetitisíce hitlerovských vojáků snažily dostat na jihozápad do amerického zajetí. Ve chvíli, kdy vešly v platnost podmínky kapitulace, Němci museli zůstat stát. Aby nepadli do sovětského zajetí, z nějž měli strach, snažili se probít k Američanům. Ti už ale nebyli ochotni přebírat další Němce, proto je odrazili a demarkační linii uzavřeli. Německé uskupení uvázlo v tomto prostoru. Proti němu zaútočili vojáci tří ukrajinských frontů Rudé armády, kteří je spolu s Američany sevřeli ze všech stran.
První boje začaly dopoledne 11. května mezi Němci a partyzány. Pak do nedaleké Příbrami dorazili Sověti. Bitva, při níž padly stovky vojáků, trvala od odpoledne do třetí hodiny ranní druhého dne.