Článek
Slavnostní otevření za účasti ministra kultury je plánováno na 21. dubna, řekl dnes ČTK kastelán Lukáš Kunst. Rozsáhlá akce za více než 150 milionů korun začala v roce 2020, památka zůstala při opravách přístupná. Součástí byla obnova Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknout mají i nové expozice a moderní návštěvnické centrum.
Generální dodavatel dnes předává stavbu Národnímu památkovému ústavu. Prostory jsou ale podle Kunsta ještě strohé, je potřeba je vybavit a instalovat všechny systémy. „Předpokládáme, že už postupně od příštího týdne by některé části mohly být přístupné veřejnosti,“ uvedl kastelán. Půjde o jednu expozici a hygienické zázemí, nové návštěvnické centrum by se mělo otevřít zřejmě až po 20. dubnu. Jeho součástí bude nová pokladna, prodejna a malé občerstvení.
Původně měla být rekonstrukce hotová do konce loňského roku, nakonec se však akce prodloužila. Důvodem byla podle Kunsta především situace na trhu, nedostatek některých materiálů a pracovníků a další komplikace.
Nejdůležitější částí rekonstrukce z hlediska zachování hradu byla podle Kunsta obnova suterénu Císařského paláce. Dělníci vybourali původní veřejné toalety pro návštěvníky, odstranili nevzhledný železobetonový strop a nahradili ho dřevěným. „Ten suterén se skutečně rehabilitoval. V některých částech byly třeba betonové nástřiky na stěnách a různé omítky a obklady, to všechno šlo dolů,“ uvedl Kunst. Návštěvníci v sále uvidí expozici dřevěných tesařských prvků, zároveň se podařilo obnovit původní sklepní systém v budově mezi Císařským palácem a purkrabstvím, který architekt Josef Mocker zbořil a zasypal sutí. „Suť jsme po více než 120 letech vyjmuli, zřídili jsme tam nástupní schodiště do hygienického zázemí a současně v tom historickém prostoru vznikla další část expozice kamenných prvků,“ dodal Kunst. Nově se veřejnosti otevře také dosud nepřístupný sklep budovy purkrabství, kde vznikl sál určený k promítání edukačních programů.
Provoz hradu měly během rekonstrukce omezovat krátkodobé uzavírky, předpokládalo se, že potrvají třeba i týden. Nakonec to ale podle Kunsta nebylo třeba. „Byli jsme nuceni zavřít Karlštejn v rámci standardní otvírací doby pouze na jeden jediný den a tím bylo jedno srpnové pondělí,“ uvedl kastelán.
Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi. Hrad je otevřen celoročně, mimo hlavní sezonu je návštěvní doba omezena.