Článek
Chystá i publikaci o svaté Ludmile a připravuje edukativní programy a konference, informovala ČTK za Regionální muzeum Mělník Kristýna Frelichová.
Letošní sérii výstav zahájilo muzeum výstavou obrazů šemanovického malíře Petra Pěnkavy. „V Pěnkavových obrazech vstupujete do líbezného světa harmonické krajiny, která není statická, ale ve které se odehrává i příběh. Mají půvab krajinomalby vyjádřenou osobitým stylem i vtipnou inteligentní pointu,“ uvedla Frelichová. Malíř podle ní svou svéráznou filozofií upozorňuje na komplikovanou současnost lidstva i smutný úděl zvířat a devastaci přírody, a to ne burcujícím apelem, ale laskavou formou. V expozici se budou konat též výtvarné dílny pro školy i veřejnost.
Na jaře bude v Mělníku možné poznat jednoho z velikánů českého národa hravou formou, muzeum bude hostit putovní výstavu Komenský v komiksu zapůjčenou z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského.
Léto bude ve znamení programů pro rodiny, kromě výstavy loutek se chystá cyklus exkurzí místním regionem napříč obory, jako jsou přírodověda, archeologie, etnografie, lidová architektura a podobně.
Muzeum chystá i oblíbené jarmarky, Den Země ve skalním obydlí ve Lhotce či muzejní noc, která letos připomene mělnické královny. „V rámci Středočeského kulturního léta vás opět pozveme na divadelní představení v přírodním areálu Lhotka a na den s řemesly ve lhoteckém skalním obydlí,“ doplnila Frelichová.
Podle ní nebudou chybět ani komentované akce jako tradiční procházky s kocourkem Švarcem, programy s tetičkou Mínou nebo akce k vydaným Pověstem z Mělnicka, Neratovicka, Kostelecka a Kralupska.
Vyjít by měla očekávaná reprezentativní publikace Ecce patrona nostra k 1100. výročí úmrtí kněžny sv. Ludmily, které připadlo na rok 2021.
Na podzim se mělnické muzeum stane dějištěm konference Aktuální trendy v muzejní prezentaci a edukaci, připravuje i projekty zaměřené na prevenci. Konec roku bude věnován vánoční výstavě, která odhalí tajemství, proč betlémy letí už osm století.