Článek
„Celkové náklady odhaduje město zhruba na 12 milionů korun,“ sdělil starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín). Tvrdá voda není zdraví škodlivá, způsobuje ale zanášení spotřebičů a potrubí.
Tvrdost vody ve většině kolínských domácností způsobuje vyšší množství vápníku a hořčíku, které obsahuje čerpaná podzemní voda. Jedním z řešení problému je míchání vody z více pramenišť.
„Už loni se udělala propojení na měkčí vodu z pramenů na Vinici, část Kolína už tedy měkčí vodu má,“ řekl Kašpar. V polovině května vyhlásilo Vodohospodářské sdružení Kolín soutěž na firmu, která revitalizuje dva vrty na prameništi Tři dvory, kde je voda měkčí. Práce za pět milionů korun by měly být hotové na konci léta.
Na podzim bude následovat propojení pásma s tvrdou a měkkou vodou, které bude stát zhruba sedm milionů korun. „Propoj by měl být hotov na jaře, začneme jím pouštět měkčí vodu na novou vodárnu, kde se smíchá a pak se pošle na sídliště,“ doplnil Kašpar.
Tvrdost vody v Kolíně v některých oblastech dosahuje hodnot sedm milimolu na litr. Město by se rádo dostalo na hodnotu 3,5 milimolu na litr, při které se zachová vhodný poměr minerálů.
Příliš tvrdá voda může mít nepříjemnou chuť. Především má ale negativní vliv na domácí spotřebiče, jako jsou pračky, rychlovarné konvice nebo kotle. Důvodem je usazování vodního kamene, který snižuje účinnost přístrojů a může zkrátit jejich životnost. Minerály rozpuštěné v tvrdé vodě také zanechávají stopy na nádobí a na sanitárním vybavení domácností.
Vodohospodářské sdružení Kolín zásobuje vodou zhruba 55.000 lidí, kromě Kolína je členem dalších 14 obcí, dalším obcím vodu takzvaně předává. Posilování vodních zdrojů je podle Kašpara nezbytné, aby se mohly připojovat i další obce, které nemají vodovod. V roce 2023 chce Kolín udělat tři zcela nové vrty.