Článek
„Za prohlídku repliky i za návštěvu stálé expozice Stavy mysli / Za obrazem zaplatí symbolickou jednu korunu,“ informovala ČTK Alena Sedláčková z galerie.
Kopii svatováclavské koruny vytvořil v létě roku 2016 na zakázku Středočeského kraje turnovský šperkař Jiří Belda mladší. Navázal tak na práci svého otce, který byl stejným úkolem pověřen v roce 1965 pro československý pavilon na světové výstavě Expo v Montrealu. Replika je z galvanicky pozlaceného stříbrného plechu, měří 19 centimetrů na výšku i na šířku a váží zhruba 2,5 kilogramu. V minulosti byla vystavena například v Polabském muzeu v Poděbradech na Nymbursku při příležitosti Dne Poděbrad.
Originál svatováclavské koruny dal roku 1346 vyhotovit Karel IV. za účelem své korunovace českým králem. Její pojmenování vyjadřuje královu příslušnost k linii přemyslovských panovníků, s nimiž byl Karel spřízněn z matčiny strany. Určena byla výhradně pro významné příležitosti, jakými jsou vedle korunovace ostatní slavnosti a ceremonie.
Původně šlo o korunu relikviářovou, neboť vrcholový křížek údajně sloužil coby schránka ukrývající část Kristovy trnové koruny. Dodnes je uložena ve Svatovítském chrámu, jemuž ji svěřil do péče samotný Karel IV. Chrání ji původní zdobené pouzdro z kůže a střežena je pod sedmi zámky, jejichž klíče jsou v držení sedmi představitelů české národní státnosti: prezidenta, předsedů Senátu a Poslanecké sněmovny, premiéra, pražského primátora, arcibiskupa pražského a probošta Metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze.