Článek
Herec Jiří Krampol bere film, jehož podobu nyní tvůrci dokončují, jako dárek ke svým 84. narozeninám, které oslaví 11. července.
Snímek se skládá z řady filmových scének, ve kterých s Krampolem o životě hovoří herečka Kateřina Bláhová. Konverzace vedou na místech, která mají spojitost s jeho životem. „Je to hraný dokument, ve kterém hraju v podstatě sám sebe. Jedná se o kaleidoskop toho, co jsem v životě natočil v televizi, ve filmu i v rozhlase. K tomu mluví řada lidí jako třeba pan Jiří Suchý, Uršula Kluková nebo Karlos Vémola. Máme tam krásný klip s Natálkou (Grossovou), který natočil Miloš Schmiedberger, a ještě tam spolu vedeme rozhovor o mladé a staré generaci,“ řekl Krampol.
Producentka Veronika Kuželková i režisér Kovář uvedli, že díky natáčení poznali dabéra charismatických drsňáků a divadelního komika z jiné stránky. „Líbilo se mi, že je to téma, které jsem nikdy nedělal, natočit něco, aby to bylo vtipné, není jenom tak. Bude to snad veselé i dojemné, objevili jsme i věci, o kterých jsme nevěděli,“ podotkl režisér Kovář. Scénárista, režisér a kameraman Kovář kolem roku 2012 začal natáčet krátké spoty a mezi lety 2013 a 2017 se věnoval režii a natočil řadu krátkometrážních filmů. V roce 2018 založil vlastní produkci, která od svého vzniku vyprodukovala několik dokumentárních filmů, reklam a hudebních videoklipů. Jeho velkým projektem je celovečerní hraný film Čarostřelkyně z období 2. světové války, na kterém pracuje od roku 2018 do současnosti.
Krampol, který ve filmu debutoval již v roce 1958 epizodní rolí v komedii Jána Kadára a Elmara Klose Tři přání, nabídku filmu o sobě považuje za nečekanou věc. „Když jsem jako čtrnáctiletý pracoval v Aero Vysočany a předstíral, že jsem šikovný, ani ve snu by mě nenapadlo, že o mně jednou vznikne film,“ poznamenal.
Krampolovi se přezdívá „český Belmondo“. Slavného Francouze totiž nadaboval v osmadvaceti celovečerních filmech. Oba herci toho mají však společného více - kromě toho, že měli v mládí zlomený nos, též oba celý život aktivně sportovali a bavili lidi.
Od 70. let hrál Krampol například ve filmech Ženy v ofsajdu, Parta hic či Smrt krásných srnců, také v pohádkách či v seriálech Malý pitaval z velkého města a Synové a dcery Jakuba Skláře. Mezitím měl též divadelní angažmá, nejprve v Divadle Na Fidlovačce a od roku 1962 v Divadle Na zábradlí. Hostoval ale i na jiných scénách, například v roce 1969 s recesistickým pásmem ve Viole. Po roce 1989 se na filmovém plátně objevil v roli bývalého policisty v akčním snímku režiséra Víta Olmera Nahota na prodej (1993), zahrál si i v dramatu z komunistického lágru Bumerang (1996) či v seriálu Život je ples (2012). Později se objevil ve dvou dílech dramatu ze školního prostředí Bastardi.
V roce 1997 se Krampol představil také jako moderátor zábavního vědomostního pořadu Nikdo není dokonalý v televizi Prima. Soutěž se s přestávkami vysílala 16 let. Na úspěšný pořad poté Krampol volně navázal svojí talk show Krampoloviny. Loni představil knihu Nadčasové povídky psané v kavárně Slavia, která popisuje historii divadla Semafor a obsahuje dvě desítky povídek Miloslava Šimka a Krampola, které byly součástí představení Besídka zvláštní školy a Besídka bývalých žáků zvláštní školy.