Článek
Město vlastní obě chátrající budovy od roku 2015, kvůli nedostatku financí se je doposud nepodařilo zrekonstruovat. Dnes jsou v havarijním stavu, řekla ČTK za město Kateřina Stránská.
„Pro závazné úvahy, co s budovou Kim Ir Sena dále, je potřeba znát její skutečný stav,“ uvedl místostarosta Patrick Zandl (Piráti). Jednou z možností je podle něj startovací bydlení nebo zařízení, které by zajistilo péči o seniory. „Vše v návaznosti na dostupné dotační tituly a aktuální potřeby města,“ doplnil.
Budova Slunečních lázní už podle vedení města zachránit nepůjde, čeká ji demolice. „Konstrukci podle odborníků již není možné opravit. Plocha se po demolici vyčistí a bude připravena pro budoucí projekty,“ řekl starosta Robert Pecha (Vy jste město). Konkrétní využití podle něj zatím známo není.
Město koupilo budovy spolu s dalšími objekty ve městě od Univerzity Karlovy v roce 2015 a hledalo využití. Rekonstrukce byla kvůli špatnému stavu nákladná a městu chyběly vhodné dotace. „Město mělo především zájem o budovu bývalé koleje v centru brandýské části, kde je nyní jedna z budov městského úřadu. Univerzita ale prodávala brandýskou kolej pouze v balíku s objekty lázní ve staroboleslavské Houštce,“ řekla Stránská.
Lázně s léčivým pramenem vznikly v Houštce v polovině 19. století, v provozu byly do začátku druhé světové války. Místo pak sloužilo jako sportovně-rekreační areál a studentská kolej Univerzity Karlovy. Součástí lázní byla starší budova přestavěná později na hotel s restaurací, po znárodnění se v ní ubytovávali dělníci a zahraniční studenti. „Budově se stále říká kolej Kim-Ir-Sena, ten (někdejší severokorejský vůdce) ji v 50. letech sám navštívil,“ doplnila Stránská. Univerzita Karlova využívala objekt do začátku 90. let k ubytování studentů pedagogické fakulty.
Budova Slunečních lázní se dvěma prosklenými kopulemi, která byla dostavěna v roce 1919, se připisuje architektovi Janu Kotěrovi. „Ten byl prý ale v době záměru výstavby budovy stavebním radou, jen tedy svým razítkem potvrdil, že stavba může být postavena,“ uvedla Stránská. Budova sloužila jako lázeňský objekt se společenským sálem, později jako menza pro ubytované studenty.