Článek
Rozhledna vybudovaná před 130 lety je kvůli špatnému stavu uzavřena.
Město si dalo ke stavu rozhledny zpracovat technický posudek, který je před dokončením. Z dosavadních průzkumů vyplynulo, že věž a část schodiště jsou založeny na skále, objekt je tedy poměrně stabilní. Ve špatném stavu jsou však především schodiště. Vnější dělníci již v minulosti opravovali, ale neudělali odvod dešťové vody a kvůli zatékání pokračovala jeho destrukce.
Závady jsou i na vnitřním točitém schodišti, ty si ale vyžádají menší zásah. Plechovou nástavbu nad schodištěm bude nutné kompletně demontovat a nahradit novou. Ve špatném stavu je také cimbuří. Desítky let do něj zatékalo a zdivo rozhledny se kvůli tomu odshora postupně narušuje.
Město bude řešit, jak rozhlednu na Dědu zachránit. Základní tvar objektu chce v co největší míře zachovat. Zároveň s architekty projedná stavbu doplňkové konstrukce, která by návštěvníkům umožnila výstup do větší výšky, aby měli lepší výhled do krajiny. Nyní ho znemožňují vzrostlé stromy. S ohledem na technický stav věže by šlo o větší investici, kterou musejí schválit zastupitelé.
Vrchol Děd byl v 19. století častým cílem sokolských výletů a vlasteneckých poutí. Základní kámen stavby byl slavnostně položen 1. května 1893 a ještě téhož roku 17. září se rozhledna otevřela. Vybudoval ji Klub českých turistů (KČT) za tři tisíce zlatých. Později ji vlastnil národní podnik Turista a ČSTV. Při restitucích v 90. letech minulého století ji chtěl opět získat KČT, ale ukázalo se, že není zanesena v pozemkové knize a nemá žádného majitele. Podle zákonů tak připadla státu a v roce 2013 ji získalo město.
Beroun má ještě další rozhlednou. Na Městské hoře nedaleko centra stojí od roku 1936 betonová vyhlídka, která nabízí pohled na město. V její blízkosti mohou turisté navštívit výběh pro medvědy z oblíbeného večerníčku Méďové režiséra Václava Chaloupky. Z původní trojice zbyl jen Kuba, jeho sourozenci Vojta a Matěj již uhynuli.