Hlavní obsah

„Z Riegrových sadů se stává cirkus.“ Části místních vadí ledové sochy i Mirai

Foto: FB/Energy PUB

Koncert Mirai v pražských Riegerových sadech.

Riegrovy sady patří k nejoblíbenějším parkům v Praze. V posledních letech se ale „cirkusizují“, míní část místních. Vadí jim ledové sochy i hluk z akcí, jako byl festival kapely Mirai. Peticí se zabývá Praha 2 i magistrát.

Článek

Začátkem dubna večer ještě není zrovna teplo, v Riegrových sadech to ale žije. Léta platí, že když chce někdo z Žižkovanů nebo Vinohradských vyrazit na procházku se psem, dát si piknik s výhledem na Prahu nebo jen tak posedět na slunci s kamarády u piva, jde právě sem.

V posledních letech navíc možností, jak zde trávit čas, jen přibývá. U zdejší sokolovny třeba minulé dvě zimy vyrostla velká výstava ledových soch. V létě se zde začaly pořádat hudební akce, loni to byl třeba Mirai Summer Fest. A pivní zahrádky lákají stále více lidí a rozšiřují svou nabídku.

Jenže ne každého proměna tohoto populárního místa těší. „Park by podle mě měl být místem pro relax a pro sport. Tuto funkci ale v posledních letech ztrácí,“ míní Lydie Kárníková, jedna z autorek petice „za obnovu parkové funkce Riegrových sadů a proti jejich komerčnímu zneužívání“.

„Obří sněhulák do parku nepatří“

Petici, která vyvolala ohlas na sociálních sítích, dali koncem března dohromady lidé, kteří žijí v okolí parku, zejména pak rodiče, co sem rádi vyrážejí s dětmi. Podle nich na místě dochází k jevu, který nazývají „cirkusizace“. „Stále častější komerční akce, hlučné festivaly a nevhodné zásahy narušují jeho atmosféru a zhoršují kvalitu života v jeho okolí,“ píší lidé v petici.

Jako příklad akce, která podle jejich názoru do parku nepatří, uvádí místní výstavu ledových soch, která v posledních dvou letech v zimních měsících vyrostla u areálu sokolovny. V provozu byla do konce března, teď ji pořadatelé rozebírají. „Hraje tam hudba, svítí tam světla, je tam obří sněhulák. Působí to jako pouťovina spíchnutá na koleni,“ říká Kárníková o atrakci.

+19

„Poslední kapkou“ pak pro místní bylo, když se areál letošní zimu značně rozšířil, a to i na dříve volně přístupné hřiště pro míčové hry. „Namísto bezhlavého zastavování volných ploch komerčními atrakcemi by se měla Praha 2 zaměřit na zkvalitnění stávajících sportovišť a jejich větší zpřístupnění veřejnosti,“ stojí v petici.

Místní si v textu stěžují i na konání vícedenních hudebních festivalů. Jeden takový zde loni organizovala kapela Mirai. „Vůbec jsme nechápali, kde se to tam vzalo. Na stránkách festivalu psali, že tam bude DJ až do rána. A skutečně tam byl. Nedalo se spát. Čekala bych, že mi před takovou akcí přijde alespoň lísteček do schránky, že se něco bude dít,“ dodává Kárníková.

„Chtěli jsme přivézt kulturu“

Autoři petice už jsou v kontaktu s provozovatelem ledového parku, firmou Exodera. „S protestujícími se chceme sejít a pobavit se o budoucnosti,“ říká jednatel společnosti Marek Zelnický. „Musíme najít zlatou střední cestu, aby byly všechny strany spokojené. Jsme otevření diskuzi, nepůjdeme hlavou proti zdi. Ale mrzí nás, že šli hned formou petice, když dialog je vždy lepší cesta,“ míní Zelnický.

„Výstavu jsme do Prahy přinesli, protože jsme sem chtěli přivézt kulturu a možnost jedinečného zážitku. Je pro nás ale důležitá součinnost s místními,“ dodává.

Lidé v petici zmiňují, že část areálu na místě stojí nelegálně. Zelnický na to reagoval tím, že veškerá dodatečná povolení nyní vyřizuje se stavebním úřadem Prahy 2.

Petici probere radnice i magistrát

Papírovou verzi petice se 172 podpisy protestujících odevzdali na úřad Prahy 2, kde vládne ODS s TOP 09 a ANO, a také na magistrát hlavního města. Kromě odstranění areálu ledových soch či omezení hlučných komerčních akcí žádají také větší možnost zapojení obyvatel do rozhodování o budoucnosti Riegrových sadů.

„Rada městské části Praha 2 obdržela petici týkající se regulace komerčních akcí v Riegrových sadech a bude se jí zabývat,“ potvrdila mluvčí městské části Andrea Zoulová.

„Petice nejprve projednává kontrolní výbor a následně jsou předloženy na jednání zastupitelstva,“ dodal za magistrát hlavního města Vít Hofman s tím, že další schůze se koná 24. dubna.

„Rádi bychom viděli od města strategii rozvoje parku. Koncepce nám dnes přijde velmi nečitelná. Nechceme kopat příkopy, pojďme se ale pobavit o tom, co bude s parkem v budoucnu,“ říká Kárníková, která při posledních volbách do zastupitelstev podpořila kandidátku Prahy 2 Sobě.

Riegrovy sady nejsou jediným populárním místem, jehož budoucnost v poslední době vyvolává v Praze spory. Loni v létě muselo zavřít kulturní a společenské centrum Kasárna Karlín. Úředníci po stížnostech místních na hluk zjistili, že provozovatelům chybí potřebná kolaudační povolení. Protesty vyvolávaly v minulých letech také koncerty v bývalém areálu ledáren v Braníku.

Doporučované