Článek
Magistrát také založil příspěvkovou organizaci Pražská developerská společnost (PDS), která začala s přípravou řady projektů, ve kterých by v budoucnu mohlo vzniknout až 8000 bytů. Městské byty jsou určeny zejména pro lidi v nouzi, hendikepované a také pro takzvané podporované profese, jako jsou učitelé, zdravotníci, hasiči nebo policisté.
Bytů v majetku magistrátu a ve správě městských částí je nyní dohromady asi 30 tisíc z původního počtu 194 tisíc, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Většinu bytů samosprávy v privatizacích prodaly nájemníkům. Současné vedení magistrátu privatizace zastavilo, ale některé městské části, které si o bytech rozhodují samy, v nich ve větší či menší míře pokračují.
Podle zástupců vedení magistrátu je současný fond nedostatečný k tomu, aby umožňoval vést efektivní bytovou politiku. Cílem je proto jeho navyšování, což má napomoci dostupnosti bydlení, která se v posledních letech v metropoli v důsledku prudce rostoucích cen bytů snižuje.
Město plánuje posílit vlastní výstavbu a také spolupracovat se soukromníky, ať už jde o developerské firmy, stavební družstva nebo menší občanské spolky. Magistrát nedávno schválil první projekt podporovaného družstevního bydlení v Radlické ulici v Praze 5, kde poskytne pozemek pro stavbu nově založenému bytovému družstvu. Další podobné projekty by měly následovat a plánují je i některé městské části.
V roce 2020 magistrát k zajištění stavby bytů vytvořil PDS, která od té doby podle posledních informací začala s přípravou asi 12 projektů a další má v plánu. Magistrát jí svěřil stovky tisíc metrů čtverečních pozemků. Plánované projekty se rozsahem se pohybují od jednotlivých domů až po celé čtvrti, které by měly vzniknout na Palmovce nebo na Nových Dvorech u budoucí stanice metra D. U některých menších záměrů již byl vybrán projektant, u dalších PDS vyhlásila tendry nebo architektonické soutěže.
Veškerá bytová výstavba v metropoli se podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) od roku 2010 pohybovala zhruba mezi 3000 a 5000 zahájenými byty ročně. V roce 2019 vzrostla na asi 6500 zahájených bytů, o rok později však zase klesla na zhruba 4300. V loňském roce podle ČSÚ začala stavba asi 9700 bytů, což bylo nejvíce od roku 1997. Tento trend zřejmě bude pokračovat - podle dat za letošní první čtvrtletí byla v Praze zahájena výstavba 1935 bytů, což bylo o asi 56 procent více než ve stejném období loni.
Větší stavební aktivita se nicméně zatím nepodepsala na stabilně rostoucích cenách. Podle indexu poradenské společnosti Deloitte, který sleduje nabídku nových bytů v metropoli, letos v březnu a dubnu stoupla jejich průměrná cena na 151 200 korun za metr čtvereční oproti 125 400 korunám ve stejném období loni, 115 700 korunám o rok dříve a 107 100 korunám v roce 2019.