Článek
Festival představí divadelní projekty a diskuse k nim moderované mladými účastníky na témata solidarita, ekonomika, ekologie, fake news, euroskepticismus nebo antifašismus.
Festival je vyústěním účasti Klubu mladých diváků na dvouletém mezinárodním projektu EYE–Net 2.0 – European Youth Engagement Network. Festival pořádá Divadlo v Dlouhé a do jeho organizace jsou zapojeny také Národní divadlo a jeho kurz pro mladé milovníky divadla ND Young a centrum současného umění DOX.
Divadelní skupiny z Česka, Francie, Itálie, Německa, Řecka, Slovinska a ze Srbska odehrají své autorské inscenace. V rámci zmíněného dvouletého projektu měly soubory složené ze studentů ve věku 15 až 25 let vytvořit divadelní inscenaci na občansky angažované téma.
V České republice vznikla inscenace Poslední bitva maršála Koněva, otevírající téma potřeby vyrovnat se s historickým traumatem ruské okupace, euroskepticismu a paměti místa veřejného prostoru. ND Young uvede inscenaci Práce všeho soudruhu. Mimo jiné zkoumá Ferdu mravence ze známé knihy Ondřeje Sekory a klade otázku, zda byl Ferda komunista, vězeň nacistického tábora anebo vtipná postavička pro děti. Téma inscenace je karikatura v totalitních režimech.
Francouzská skupina Compagnie de l’Inutile v inscenaci Odkloňme se od zkázy zkoumá téma solidarity. Mladí tvůrci z Německa se zabývají tématem antifašismu, v inscenaci Proč? zkoumají kauzu pravicového extrémisty v německém Hanau, který před dvěma lety zavraždil devět lidí. Řecká skupina v produkci Polyplanity Productions v inscenaci Nepopsaná země prezentuje specifický ekologický problém a uvažuje nad tím, že se stavba větrných elektráren v Řecku ukázala být zářným příkladem ekologické kontroverze.
Mladí tvůrci z Itálie v produkci Associazione Culturale Capotrave/Kilowatt skrze téma ekonomika zkoumají problém konzumu a skutečné ceny práce na příkladu výroby rajčatové omáčky v inscenaci Máte rádi rajčatovou omáčku? Slovinští tvůrci v inscenaci Někdo to rád fake pracují s tématy médií, zpravodajství a manipulace.
Klub mladého divadla, dnes Klub mladých diváků, vznikl v roce 1964 při Filmovém klubu. U jeho vzniku stál například Jan Werich nebo Miroslav Horníček. Od roku 1994 byl klub při Divadle pod Palmovkou a od roku 2003 dostal zázemí v Divadle v Dlouhé. Dnes jsou do programu zapojena téměř všechna pražská divadla se stálým repertoárem.
Klubu nabízí školákům a studentům návštěvy divadelních představení za příznivé ceny a spolupracuje i s tělesně a mentálně handicapovanými. Během roku studenti základních a středních škol navštíví ve spolupráci s KMD až šest představení v pražských divadlech. Klub se zapojuje také do mezinárodních projektů.